fallback

Цените на петрола продължават да пълзят нагоре*

Сигнал за затягането на петролния пазар са по-високите цени за незабавна доставка спрямо тези с отложена

10:22 | 18.05.18 г.

Цените на петрола продължават да пълзят нагоре по време на азиатската сесия в петък заради силното търсене, продължаващите ограничения на доставките от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и предстоящите санкции от страна на САЩ към един от големите производители Иран, съобщава Ройтерс.

В началото на деня обаче „черното злато“ остава под върха си, докоснат по време на вчерашната сесия, тъй като се очаква нарастващото производство в САЩ да запълни някои от дефицитите на пазара.

Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през юни поскъпват с 0,18% до 71,62 долара за барел. Повишението при сорта Брент е с 0,28% до 79,52 долара за барел.

Брент като цяло получава по-голямо подкрепа по отношение на повишението на цените заради усилията на ОПЕК, насочени към затягане на пазара. Заради силното търсене, особено от страна на Азия, както и заради опасенията, свързани с въвеждането на санкции към Иран, Брент е поскъпнал с 20% от началото на тази година.

„Глобалните запаси се доближават до дългосрочните средни стойности, което означава, че координираните ограничения на доставките имат резултат", коментира Джак Алардайс, анализатор в Cantor Fitzgerald.

При цена от 80 долара за барел Азия ще трябва да плаща огромните 1 трлн. долара годишно, за да задоволи нуждите си от петрол. Това е два пъти по-голяма сума в сравнение с 2015/2016 г. -  две години преди ОПЕК да започне да ограничава доставките.

Сигнал за затягането на петролния пазар са по-високите цени за незабавна доставка спрямо тези с отложена. За сравнение Брент с незабавна доставка е по-скъп с 1,80 долара за барел спрямо доставка през декември. Според  анализатори ситуацията може да се обясни с очакванията растящото производство на шистов петрол да компенсира недостига по-късно през годината.

В САЩ производството на суров петрол е скочило с 27% през последните две години и половина до рекордните 10,72 млн. барела на ден. Така износът на щатски суров петрол расте все повече на международните пазари.

На стоковите пазари златото поевтинява с 0,08% до 1288,40 долара за тройунция. На червена територия се търгуват и останалите метали. Царевицата и пшеницата поскъпват съответно с 1,33% и 1,41%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,04% до 93,43 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,07% до 110,85 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,19% до 0,7525 долара.

* Информацията е актуална към 9:34 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:26 | 18.08.22 г.
fallback