Цените на петрола тръгнаха леко надолу по време на азиатската сесия заради достатъчното предлагане в момента въпреки продължаващото намаляване на продукцията от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и предстоящите санкции на САЩ срещу един от големите износители на „черно злато“ Иран, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през юни поевтиняват с 0,32% до 71,08 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,29% до 78,20 долара за барел.
Въпреки отчетения спад обаче двата най-търгувани вида петрол остават близо до най-високите си стойности от ноември 2014 г. насам.
В момента работата на тръбопроводите в Тексас и Канада среща проблеми и според Американския петролен институт това вероятно допринася за ръста на запасите от суров петрол с 4,9 млн. барела до 435,6 млн. барела при последните данни, публикувани във вторник.
С евентуално подновяване на санкциите от страна на САЩ към Иран търсенето на петрол вероятно ще се засили, като според анализатори пазарът на суров петрол ще остане сравнително затегнат през по-голямата част от годината.
„Покачването на цената на петрола води до повишаване на ценовия риск за всички стоки“, коментираха от инвестиционната банка Morgan Stanley. Експертите са на мнение, че най-голямо ще бъде въздействието върху производителите на суровини.
На стоковите пазари златото поскъпва с 0,23% до 1293,30 долара за тройунция, след като достигна най-ниското си ниво за тази година през предходната сесия заради покачващата се доходност по американските държавни облигации и по-силния долар.
Доларът поскъпна в края на миналата седмица до петмесечен връх спрямо група от основни валути, след като бяха публикувани силни данни за търговията на дребно в САЩ. В сряда на зелена територия се търгуват и останалите ценни метали. Среброто, медта и платината отчитат повишение в цената си от 0,19%, 0,21% и 0,14%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,09% до 93,20 пункта. Щатската валута поевтинява спрямо японската йена с 0,12% до 110,22 йени. Австралийският долар пък поскъпва спрямо американския с 0,16% до 0,7484 долара.