Цените на петрола по време на азиатската сесия първоначално се повишиха, но след това тръгнаха надолу, очертавайки сравнително волатилна търговия във вторник, макар и с минимални движения в двете посоки.
Сред по-важните фактори, които оказват влияние на движението на цените на „черното злато“, са продължаващите съкращения на производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), предстоящото въвеждане на санкции от страна на САЩ срещу Иран и продължаващото силно търсене, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през юни поевтиняват с 0,07% до 70,91 долара за барел. Понижението при сорта Брент е минимално с 0,01% до 78,22 долара за барел.
Пазарите като цяло усещат затягане, тъй като ОПЕК контролира обема на доставките от 2017 г. с цел покачване на цените на петрола. В същото време според анализатори цените се поддържат в момента стабилни и от предстоящите санкции от страна на САЩ към Иран, който е член на ОПЕК.
„Ангажиментът на Саудитска Арабия и на останалите членове на ОПЕК за намаляване на доставките е основният фактор, който поддържа цените в момента, както и разбира се, възможността за намаляване на износа от Иран поради санкции“, коментира Уилям Олоугхлин, инвестиционен анализатор в Rivkin Securities.
И ограничаването на доставките на петрол от страна на ОПЕК, и предстоящите санкции срещу Иран се случват в момент, когато на пазара се наблюдава силно търсене.
В Китай, който е най-големият вносител на петрол в света, продукцията на рафинериите през април е с 12% повече спрямо предходния месец до около 12,06 млн. барела на ден, отбелязвайки второто най-високо ниво достигано някога.
От доклада на ОПЕК, публикуван вчера става ясно, че запасите от суров петрол в индустриалните държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през март са спаднали до 9 млн. барела над петгодишното средно ниво спрямо 340 млн. барела над същата средна база през януари 2017 г.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,51% до 1311,50 долара за тройунция. Среброто отчита понижение в цената си с 1,02%, докато при медта и платината придвижването на червена територия е със съответно 0,37% и 0,17%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с минималните 0,03% до 92,70 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,22% до 109,9 йени. Австралийският долар се търгува с 0,11% по-ниско спрямо американския до нива от 0,7518 долара.
* Информацията е актуална към 9:54 часа