fallback

Петролният сектор на Русия започна да се възстановява от кризата

Компаниите от бранша се възползват от по-високите цени на петрола, данъчни облекчения и много слаб ефект от западните санкции

11:32 | 27.04.18 г. 3

Петролният сектор на Русия започна да излиза от кризата и печалбите на компаниите се връщат близо до нивата от 2014 година, когато цената на сорта „Уралс“ достигаше равнище от около 100 долара на барел, съобщава агенцията за кредитен рейтинг Fitch в свой доклад. През 2017 година средната цена на руския сорт петрол беше около 53 долара за барел.

Увеличените печалби се дължат основно на повишаването на цената на петрола през последните месеци, облекчените данъчни условия и по-ниската стойност на руската рубла. До този момент санкциите на Запада имат много ограничен ефект върху компаниите в този сектор. Срещу тях няма финансови ограничения - „Лукойл“ и „Газпром“ например имат добър достъп до капиталовите пазари

Агенцията отбелязва, че Русия е част от споразумението за намаляването на добива, което означава, че не увеличаването на обемите на работата водят до повишаване на паричните потоци и доходността.

Единственото изключение от тенденцията е петролното звено на „Газпром“. То все още не може да възстанови печалбата си, основно заради по-различната данъчна структура.

Намалението на данъците за петролния сектор се отразява добре върху финансовото състояние на компаниите, но приходите в бюджета са намалели с 47%, или с 54 млрд. долара, през 2017 година спрямо 2014 година.

По отношение на „Газпром“ финансовото ѝ състояние все още не може да отчете същото подобрение. Цената на газа е обвързана с петролните пазари, но промяната се отразява със забавяне между 6 и 9 месеца, отбелязва още Fitch. Разходите на компанията се изчисляват в долари и тя не може в пълна степен да се възползва от по-ниската стойност на руската рубла.

Русия е част от споразумението ОПЕК+ за свиване на обемите на добива, от което може да се очаква и намаляване на инвестиционната активност на компаниите в сектора. При „Лукойл“ това е естествен процес, който следва понижването на инвестициите през 2014 година.

„Газпром Нефт“ и „Роснефт“ обаче направиха съществени инвестиции в добивни съоръжения, преди да влезе в сила споразумението за намаляване на добива и съответно при тях ръстът продължава и през 2017 година.

Прогнозата на Fitch е съживяването на сектора да продължи и през 2018 година, което ще се дължи основно на относително високите цени на петрола и слабата руска валута. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:13 | 06.09.22 г.
fallback