Държавите от Организацията на страните производителки на петрол и нейните съюзници, с които постигнаха споразумение за ограничаване на добива на петрол, по всяка вероятност ще обсъдят на следващата си среща през юни удължаване на квотното споразумение след края на 2018 г. Това заяви пред журналисти руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от информационна агенция ТАСС.
През 2017 г. картелът и редица други държави, сред които и Русия – известни заедно като ОПЕК+, постигнаха сделка за ограничаване на производството на „черно злато“ с цел повишаване на цените на суровината и свиване на резервите.
„Всичко ще зависи от ситуацията на пазара. Както знаете, споразумението действа до края на 2018 г., а краят на годината е още достатъчно далече. Ще имаме възможност през юни да оценим ситуацията и да вземем някакво решение, което ще се стреми към постигането на конкретни цели“, заяви Новак в отговор на въпрос за възможно удължаване на споразумението след края на годината.
Следващата среща на ОПЕК+ ще се проведе на 22 юни във Виена.
По-рано петролният министър на Ирак Джабар ал-Луейби съобщи, че няколко страни от групата са предложили удължаването на сделката с още шест месеца след края на 2018 г. Според съобщения на агенция Reuters не се уточнява кои са били тези държави.
От своя страна министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих посочи, че удължаването е възможно, но при други размери на квотите.
Новак заяви още, че от началото на месеца Русия е започнала изпълнението на договореностите си с ОПЕК в пълен обем. „През първите дни на април наблюдаваме изпълнението на споразумението в пълен обем“, посочи той.
По думите му има вероятност Русия да продължи съвместните си действия с ОПЕК по балансирането на пазара и след приключването на съвместната дейност на ОПЕК+. Според министъра в момента се обсъждат официалните взаимоотношения между картела и Москва, които могат да включват и мониторинг на пазара, обмен на информация и предприемането на съвместни действия при необходимост.
Новак уточни, че страните от ОПЕК+ обсъждат и съвместен механизъм за дългосрочно сътрудничество. Това могат да бъдат срещи на периодичен принцип или други формати във вид на организация, която да взаимодейства със страните в картела и извън него. Той обаче повтори позицията на Москва, че Русия няма намерение да става член на ОПЕК.