Саудитска Арабия очаква приходите от петрол да скочат с около 80 на сто до 2023 г. и да помогнат на кралството да отчете първия си бюджетен излишък от десетилетие, твърдят източници, запознати с въпроса, цитирани от Bloomberg.
В рамките на шестгодишната програма за балансиране на бюджета, властите прогнозират, че нарастването на цените на петрола и производството ще насърчат приходите от продажбата на петрол до 801,4 млрд. риала (214 млрд. долара) от 440 млрд. риала тази година, твърдят източниците, пожелали анонимност. Предвижда се, че цената на петрола ще достигне 75 долара за барел.
Приходите от непетролни продукти, като се изключат средствата от Публичния инвестиционен фонд, ще се увеличат с 32 на сто до 337 млрд. риала, допълват източниците.
Въпреки че планът на принц Мохамед бил Салман да трансформира икономиката има за цел да намали нейната зависимост от петрола в дългосрочен план, по-високите цени на суровия петрол са в центъра на усилията за насърчаване на растежа, докато се вземат мерки, които да помогнат за увеличаване на приходите от други източници.
Прогнозата за приходите от петрола “изглежда като предизвикателство, като се има предвид развитието на шистовата индустрия”, коментира Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank. “Силният растеж на приходите от продажби на петрол от 2017 г. трудно ще бъде повторен”.
Властите в Саудитска Арабия очакват производството на петрол да се увеличи от средно 10 млн. барела дневно тази година до 11,03 млн. барела през 2023 г. За 2020 г. те прогнозират производството на 10,45 млн. барела дневно и генерирането на 605 млрд. риала приходи, твърдят източниците.
Министерството на финансите е отказало да коментира въпроса.
Сценарият може да подсказва, че най-големият износител на петрол в света в момента не вижда необходимост от удължаване на споразумението за свиване на производството след 2018 г.