Генералният директор на "Сърбиягаз" Душан Баятович съобщи, че страната му ще засили газовите си възможности и по-интензивно ще работи за изграждането на газопровода от Ниш през Димитровград /Цариборд/ до границата с България. Това става ясно от белградското издание "Вечерни новости", цитирано от независимата телевизия N1.
А след поканата от страна на руския президент Владимир Путин, отправено по време на неотдавнашното посещение на сръбския президент Александър Вучич в Москва, Сърбия ще се включи и към проекта "Турски поток", пише Bloomberg TV Bulgaria.
Важно е сега да се работи по европейските правила, казва още Баятович пред изданието, допълвайки че са се появили купувачи, желаещи да купуват сериозни количества газ, докато сръбската газопреносна система е с доста скромни възможности.
Според него газовата картина в Югоизточна Европа е доста ограничена и представлява дупка на енергийната карта на континента.
Той припомня пред "Вечерни новости", че Европейският съюз (ЕС) е гарант за изграждането на интерконектора от Ниш до българската граница с 40 милиона евро.
Вече е започнало отчуждаването на терена, по който ще се движи газопроводът.
Предстои изграждането му през участъците от Ниш до Велика Плана и от Ниш до Батайница. Има план и за изграждането на интерконектор и с Румъния. Това ще бъде още една нова възможност за получаване на газ, но по това направление има изградени само 8 км.
Според Баятович Сърбия има шанса да стане енергиен център, защото ще има повече възможности за снабдяване. Румъния има свой газ, в областта Войводина газовата мрежа е на сравнително добро равнище, а също така има изградена и връзка с Унгария.
Сърбия планира и изграждането на интерконектори с Република Хърватия и сръбската автономна част в състава на Босна и Херцеговина, като Сараево ще се снабдява с газ, идващ от Сърбия.
Баятович коментира, че както Сърбия изгражда своята транспортна система, така и България е необходимо да осигури и своята инфраструктура в тази област.
Според Баятович със засилването на възможностите в газовата област Сърбия ще може да получава газ и от Азербайджан, Южен поток и Турски поток. Става дума, както обяснява още той, за търговски договори, въз основа на които Сърбия ще може да получава кредити от банките, с които да може да разширява своята газопреносна система.