Фючърсите върху американския лек суров петрол с доставка през януари стартираха новата седмица по време на азиатската търговия с поскъпване - с 0,61% до 57,65 долара за барел. Сортът брент също отчита повишение с 0,63% до 63,63 долара за барел.
Хедж фондовете са увеличили залозите си за повишаване на цените и за двата най-търгувани вида петрол до нови върхове, като за лекия суров петрол се очаква да достигне 9-месечен връх, съобщава Bloomberg.
И въпреки че в момента цените на черното злато до голяма степен се поддържат от споразумението на членовете на Организацията на страните износителки на петрол заедно с други държави, които не са членки на организацията, за намаляване на доставките на петрол с около 1,8 милиона барела на ден, то в същото време стана ясно, че производството в САЩ през следващата година ще достигне рекордните 10 милиона барела на ден.
Така на седмична база цената на лекия суров петрол се понижава с 0,1%, а на сорта брент - с 0,03% заради опасенията, че увеличеното американско производство ще подтисне усилията на ОПЕК.
На фона на прогнозата за ръст на производството по последни данни запасите от суров петрол в САЩ намаляват с 5,1 млн. барела за четвърта поред седмица и това е най-ниското ниво от октомври 2015 г.
„Ключовите фактори за 2018 г. по отношение на петрола са именно спазването на изискванията на ОПЕК и очакваното по-голямо търсене по целия свят“, коментира Дейвид Ленокс, стоков анализатор в австралийската компания Fat Prophets, цитиран от Bloomberg. Според него цените като цяло ще бъдат под контрол въпреки по-високото производство в САЩ.
Златото също е на позитивна територия, като фючърсите му с доставка през февруари отчитат ръст от 0,13% до 1 259,10 долара за тройунция. За изминалата седмица ценният метал успя да прибави 0,7% към стойността си и така сложи край на триседмична губеща серия.
В предпразничната седмица във фокуса на инвеститорите ще са посланията от Японската и Австралийската централна банка. Сред по-важните макроданни преди Коледа ще е индексът на потребителските цени в еврозоната и бизнес климатът в Германия.