Търсенето на петрол в Югоизточна Азия ще продължи да расте най-малко до 2040 г., тъй като развиващите се икономики разчитат на изкопаемите горива за транспорт на бързо растящите си населения, превоз на стоки и производство на пластмаси, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от Ройтерс.
Използването на петрол в региона ще се увеличи до около 6,6 млн. барела на ден до 2040 г. от 4,7 млн. барела дневно сега, като броят на пътните превозни средства ще се увеличи с две трети до около 62 милиона, посочва агенцията в доклада си. МАЕ не прави прогноза за периода след 2040 г.
Глобалният тласък за заместване на двигателите с вътрешно горене от автомобили, задвижвани с електричество, за борба с изменението на климата, предизвика притеснения в петролната индустрия, че търсенето на суровини може да се увеличи до пикови нива през следващите 10-20 години.
Но петролът ще продължи да задоволява около 90% от търсенето, свързано с транспорта в Югоизточна Азия, особено за товарни автомобили и кораби, заяви Кейсуке Садамори, директор за енергийните пазари и сигурност, по време на Международната енергийна седмица в Сингапур.
"Освен ако няма драстични технологични промени, които да повлияят на тези региони, не очакваме търсенето на петрол да се понижи", каза той.
МАЕ очаква електроенергията да представлява едва 1% от търсенето в сектора на транспорта през 2040 г., като прогнозира да има само около 4 млн. електрически автомобила от общо 62 милиона.
В същото време се очаква общото търсене на енергия в Югоизточна Азия да се покачи с близо 60% до 2040 г., заради производството на електроенергия, тъй като нарастващите доходи в региона стимулират повече хора да купуват електрически уреди, включително климатици.
Заключенията на Агенцията показват, че Югоизточна Азия ще се превърне в основен двигател на търсенето на енергия в световен мащаб, тъй като икономиката се утроява по размер, а общото население е нараснало с една пета.