Цените на петрола се повишават в понеделник заради опасенията за предлагането в Близкия изток и САЩ, съобщава Ройтерс. Освен това пазарът отвъд Океана показва допълнителни сигнали за затягане, а търсенето в Азия продължава да расте.
Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,14% до 51,91 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент остава без съществено изменение на ниво 57,73 долара за барел съм 10:05 часа българско време.
За седмицата WTI поскъпна с около 0,8%, което беше второ поредно седмично повишение.
При Брента седмичният ръст възлезе около 1%, подкрепен от увеличаващите се индикации, че пазарът започва да се балансира.
„Цените на петрола се задържат стабилно над 50 долара за барел, тъй като възможните смущения в Иракски Кюрдистан подкрепят цените“, казва Уилям О'Лафлин, инвестиционен анализатор в Rivkin Securities. “Продукцията в САЩ също беше повлияна от урагани, а броят на активните нефтени платформи се понижава трета поредна седмица”, допълва той.
В петък компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes съобщи, че броят на нефтените платформи в САЩ се е понижил със 7 до 736, което е най-ниското ниво от юни насам.
Движението на цените до голяма степен ще зависи от търсенето, като пазарът в САЩ се затяга, а доставките от Ирак са намалени заради сблъсъците между правителствените сили и кюрдските бунтовнически групировки. Освен това все още продължава споразумението в ОПЕК и други водещи износителки като Русия за свиване на добива. Следващата среща на ОПЕК ще бъде на 30 ноември във Виена.
В Азия потреблението остава силно, особено в Китай и Индия, които са вносителки съответно номер едно и номер три в света.
В Китай търсенето на петрол достигна средно 8,5 млн. барела дневно за периода между януари и септември тази година. Индия е внесла рекордните 4,83 млн. барела дневно през септември, след като редица рафинерии подновиха работа след продължително спиране за поддръжка. Това е с 4,2% повече от септември 2016 и с 19% повече спрямо август тази година, показват данни от анализ на Thomson Reuters Analytics.
„Ще видим с 10% по-високи цени до края на годината. Започнахме да акумулираме силни позиции в петролния сектор“, казва Шейн Шанел, консултант за акции и деривати в ASR Wealth Advisers.