fallback

Петролът леко поскъпва в началото на седмицата

И WTI, и Брентът обаче приключиха миналата седмица с понижения

09:50 | 09.10.17 г.
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола започват седмица с повишения след 2-процентовия си спад в петък на фона на очакванията, че Саудитска Арабия ще продължи да ограничава добива си, за да подкрепи цените. В същото време броят на кладенците, добиващи нов петрол в САЩ, спадат, предава Ройтерс.

Петролните пристанища, производители и рафинерии в Луизиана, Мисисипи и Алабама, които затвориха съоръженията си преди урагана Нейнт, планират да започнат работа отново в понеделник, след като бурята се насочи към вътрешността на страната и далече от енергийната инфраструктура в Мексиканския залив.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI се търгуват с повишение от 13 цента, или 0,26%, до 49,42 долара за барел, а върху петрола сорт Брент – с 15 цента, или 0,27%, до 55,77 долара за барел към 9:45 ч. българско време.

Петролът се срина с около 2% в петък, като WTI се върна обратно под 50 долара за барел, след като отново се появиха опасения за свръхпроизводство.

И двата основни сорта приключиха със седмични понижения в петък – WTI с 4,6%, а Брентът с 2,1%.

Според анализаторите обаче ангажиментът на Саудитска Арабия в подкрепа на пазара чрез ограничаване на добива няма да позволи на петрола допълнително да поевтинява в понеделник.

Оставаме сравнително уверени, че саудитците ще продължат да подкрепят пазара на петрол, особено до продажбата на Aramco”, казва Шейн Чанъл, консултант по акциите и дериватите в ASR Wealth Advisers.

Държавният петролен гигант Saudi Aramco планира да продаде дял от 5% в рамките на първично публично предлагане следващата година.

Броят на работещите кладенци в САЩ е спаднал с 2 до 748 броя миналата седмица, заяви консултантската компания Baker Hughes в петък, което също подкрепя цените.

Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:45 | 13.09.22 г.
fallback