Ураганът "Харви" в сърцето на американската енергийна индустрия се очаква да намали за няколко седмици почти рекордното петролно производство в САЩ, като отражение вероятно ще има из цялата страна и на международните енергийни пазари, пише Ройтерс.
"Харви" удари крайбрежието на Тексас като свиреп ураган от четвърта степен, предизвиквайки мащабни наводнения, които парализираха 11% от нефтопреработвателните мощности в САЩ, една четвърт от петролното производство в Мексиканския залив и затвориха пристанищата по целия тексаски бряг.
Цените на бензиновите фючърси скочиха със 7% до най-високо равнище от над две години в ранната търговия в понеделник в Азия, докато търговците анализираха последиците от бурята.
Прекъсванията на работата ще ограничат наличието на американски суров петрол, бензин и други рафинирани продукти за потребителите по света и ще тласнат нагоре цените, твърдят анализатори.
Оценяването на щетите може да отнеме от дни до седмици, а бурята продължава да носи безпрецедентни валежи западно от Хюстън, център на петролна и газова инфраструктура, тръбопроводи и химически заводи. А и възобновяването на дейността впоследствие е опасно, тъй като могат да възникнат пожари и експлозии.
Досега федералното правителство не е обявявало дали ще освободи барели петрол или рафинирани продукти от Стратегическия петролен резерв (СПР) на страната, в който са се натрупали близо 680 млн. барела "черно злато".
СПР е създаден през 70-те години на миналия век, за да предотврати сътресения в предлагането след ембарго, наложено от няколко членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
"Не е нещо, което не сме виждали и преди", казва Брус Джефрис, главен изпълнителен директор на Aon Energy, компания за консултиране при рискове. Твърде рано е да се измери пълната степен на щетите за енергийната инфраструктура в региона, отбелязва той.
Над 30 инча (76 см) се изляха над района на Хюстън за 48 часа и прогнозата е за още дъжд, според Националната метеорологична служба.
Бурята бе усетена от пристанищата по крайбрежието до петролните и газовите кладенци във вътрешността на страната. Производителите на петрол в шистовия басейн "Игъл Форд" в Южен Тексас спряха част от работата си.
Най-малко четири морски терминала в района на Корпъс Кристи, експортен център за енергийните доставки към Латинска Америка и Азия, останаха затворени заради бурята.
"Просто още не знаем какви щети ще нанесе целият тоз дъжд на енергийната инфраструктура на Хюстън", посочва Андрю Липау, президент на консултантската компания в областта на енергетиката Lipow Oil Associates LLC.
Тексаските рафинерии могат да не проработят цял месец, ако дренажните им помпи бъдат потопени, предупреждава той.
След като в петък бурята се отправи с пълна сила към Тексас, фючърсите на бензина в САЩ повишиха котировките си до най-високо равнище от три години за този период на годината.
Поскъпването дойде още преди няколко големи рафинерии в района на Хюстън, включително на Exxon Mobil Corp., частично да спрат работа.
Заради наводненията Exxon затвори втората по големина рафинерия в САЩ - съоръжение с капацитет от 560 500 барела на ден в комплекс в Бейтаун, щата Тексас. Royal Dutch Shell Plc също преустанови дейност в рафинерията си в Диър Парк, Тексас. Обектът може да остане затворен цялата седмица, съобщи компанията.
Наводненията на магистралите между Хюстън и Тексас сити, по-близо до брега, накараха Marathon Petroleum Corp да свие производството на бензин в рафинерията на компанията с капацитет 459 000 барела дневно в залива Галвестън в Тексас сити, според информирани източници.
Служителите на Marathon Petroleum не успяха да стигнат с колите си до работа, а условията в завода принудиха компанията да намали бензиновата продукция, твърдят източниците. Говорителят Джамал Киери не е пожелал да коментира работата на завода.