Германия приключи с изтеглянето от Париж на всичките си златни резерви и на част от резервите си в САЩ, съобщи германската централна банка Бундесбанк (Bundesbank).
Бундесбанк посочва, че над половината от общо 3378 тона германско злато, складирано в чужбина по време на Студената война, за да не попадне в ръцете на Съветския съюз, вече е върнато в страната.
Операцията, обявена през 2013 г., е приключила близо три години преди крайния срок през 2020 година. Изтегленото количество вече се съхранява в сейфовете на Бундесбанк във Франкфурт.
От хранилищата на френската централна банка са изтеглени 374 тона от благородния метал или 11% от всички германски резерви, а от Федералния резерв на САЩ в Ню Йорк са изтеглени 300 тона.
Членът на управителния съвет на банката Карл-Лудвиг Тиле съобщи пред журналисти, че още 1236 тона остават в Ню Йорк (36,6%), а 432 тона - в Лондон (12,8%). Във Франкфурт се съхраняват 1710 тона злато.
Транспортът, извършен при строго секретни условия, е струвал 7,7 млн. евро на Бундесбанк.
Златните резерви на Германия - втори по количество след американските, представляват 270 000 кюлчета всяко по около 12 килограма.
След края на Втората световна война Германия не е имала златен резерв, но той е бил възстановен след 1951 г. и днес има пазарна стойност от 120 млрд. евро.
Бундесбанк премества златните си резерви в страната не защото се съмнява в надеждността на чуждестранните си партньори, уверява институцията. Причината е, че съхранението на златото в чужбина усложнява процеса на проверка на неговата автентичност и инвентаризацията.
/БТА/