Цените на петрола се повишават с 1% в понеделник, подкрепени от слабия долар, съобщава Ройтерс. Същевременно повишената сондажна активност в САЩ подхранва опасенията, че глобалното пренасищане ще продължи да доминира на пазарите въпреки усилията на ОПЕК за свиване на добива.
Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 1,26% до 43,55 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва ръст от 1,20% до 46,30 долара за барел към 10:10 часа българско време.
Според редица анализатори цените се повишават, защото инвеститорите покриват късите си позиции, но пък няма фундаментални новини, които да подкрепят подема.
Доларовият индекс остава на ниско ниво в понеделник. По-слабата щатска валута прави петролът по-достъпен за притежателите на други валути.
„Суровините се стабилизираха след турбулентна седмица, когато повечето сектори отчетоха големи спадове“, коментира австралийската банка ANZ. “Малко по-слабият долар също помогна за подобряването на инвеститорския апетит”, допълват анализаторите.
За седмицата WTI изгуби 1,73 долара (около 3,9%), а Брентът поевтиня с 1,67 долара (3,8%). И за двата сорта това беше пета поредна губеща седмица - най-дългата серия седмични спадове от август 2015 г.
Макар че цените на петрола се оттласнаха от 10-месечното дъно, те все още са с 13% по-ниски спрямо края на май, когато ОПЕК и още няколко производителки извън картела се договориха за удължаване на сделката за свиване на добива.
Предлагането в САЩ обаче противодейства на тези усилия. По данни на компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes нефтените платформи в САЩ са се увеличили с 11 през седмицата до 23 юни. Така общият им брой става 758, което е най-високото ниво от април 2014 г.