Изкопаемите енергийни ресурси ще останат водещи в енергийния баланс в близките десетилетия, смята руският министър на енергетиката Александър Новак. Той направи този коментар по време на конференция за устойчива енергетика в Астана, пишат от пресцентъра на руското Министерство на енергетиката.
Основната тема на форума е бъдещето на сектора в световен мащаб, енергийната ефективност и зелената енергия, както и устойчивото използване на енергийните източници, допълват оттам.
Според Новак потреблението на енергия в световен мащаб ще расте като цяло, но вече с по-бавни темпове. Основната причина са мерките за енергийна ефективност, които ще променят търсенето. Новите технологии ще променят енергийния баланс, но петролът и природният газ ще си останат водещи.
Прогнозата на руския енергиен министър е, че изкопаемите енергоресурси ще намалят дела си до 77% през 2035 година. Днес те държат около 85% от общия енергиен микс. В същото време ще бъде увеличен делът на възобновяемите източници и ядрената енергетика – до 23%, от днешните 15 на сто.
Възобновяемите източници са един от начините за изпълнение на политиките за опазването на околната среда, коментираха участниците в конференцията в Астана. Те са категорични, че целите на ООН в тази сфера, както и Парижкото споразумение за климата ще имат важно значение за световната икономика и енергийните компании.
Газовите централи също са част от плановете за по-чиста околна среда, коментира още Александър Новак. Той даде пример за руската енергетика, където почти 85% от енергията се произвежда от нисковъглеродни източници. Плановете са до 2035 година този дял да достигне 90 на сто.