Саудитска Арабия отчита добър прогрес по плана си да сложи край на зависимостта си от петрол и няма да е обезпокоена, ако цената се понижи до 40 долара за барел през 2020 г. Това заяви министърът на финансите на монархията Мохамед Ал Джадаан, цитиран от CNN Money.
“За нас няма да има голямо значение, ако цената е 40, 45, 50 или 55 долара тогава, защото вече ще сме напреднали по пътя да бъдем независими от цената на петрола”, посочва министърът.
„Планираме напълно да прекратим тази зависимост, в която живяхме през последните 40-50 години. Да се надяваме до 2030 г. няма да ни интересува, ако цената на петрола е нула“, казва Ал Джадаан по време на интрвюто в град Джеда.
CNN Money припомня, че Саудитска Арабия представи миналата година амбициозен план за съживяване на икономиката, след като цените на петрола се понижиха до 26 долара за барел, предизвиквайки огромен бюджетен дефицит. Оттогава икономиката в кралството се стабилизира, тъй като режимът намали субсидиите, въведе нови данъци и натрупа дълг, за да балансира бюджета.
„Това се случи, когато бяхме много разтревожени за цените на петрола, за други видове стрес в икономиката“, казва министърът. „Сега, виждайки, че планът върви, може би е време да инжектираме повече финансиране в ръцете на хората“, допълва той.
В сряда Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че Саудитска Арабия би могла да забави темпа на строгите икономии, за да смекчи ефектите върху растежа в краткосрочен план.
Режимът в Рияд очаква бюджетен дефицит от 7,7% от БВП през 2017 г. спрямо 11,5% миналата година.
МВФ изчислява, че монархията ще се нуждае от цени на петрола от 84 долара за барел, за да балансира бюджета през 2017 г. Тази стойност за следващата година е 74 долара за барел.