Американската компания Exxon Mobil страда от санкциите на Запада, наложени на руската петролна индустрия, пише в коментар Fox News. Същото обаче не може да бъде казано за редица големи компании, включително и за руските в този сектор.
През 2014 година Европейският съюз (ЕС) и САЩ наложиха санкции срещу Москва, с което искаха да санкционират страната за анексирането на Кримския полуостров. В резултат беше ограничен достъпът на новите технологии за петролната индустрия в страната.
Мярката трябваше да засегне основно добивът на петрол и природен газ от дълбоките води на Черно море и операциите в Арктика, както и фракинга в Сибир.
Това е и причината основната компания, която страда от тези ограничения, да е Exxon – добивът в крайбрежните води на Русия е част от основните ѝ дейности в последните години, в които си сътрудничи с „Роснефт“.
Exxon се опита да получи разрешение да работи с руския си партньор в Черно море, но администрацията на Доналд Тръмп ѝ отказа.
Европейските компании обаче продължават своето сътрудничество с руската петролна индустрия, започнало преди налагането на санкциите. На британската BP например ѝ беше позволено да запази дела си от 20% в „Роснефт“, което ѝ донесе 590 млн. долара от нетните приходи през 2016 година.
Също като част от сътрудничеството си с „Роснефт“ италианската Eni се подготвя за проучвания в Баренцово море към края на годината. От компанията уточниха, че имат изричното разрешение на ЕС за участие в този проект въпреки санкциите.
Ограниченията не засягат и други големи европейски компании, сред които Total и Shell. На Shell беше позволено да участва във финансирането на проекта „Северен поток“ 2 – разширението на съществуващия газопровод по дъното на Северно море, за който в Брюксел още няма единно мнение.
Санкциите не се отразяват съществено и на руската индустрия – през 2016 година добивът е бил 11 млн. барела на ден, което е рекордно високо ниво, отбелязва още Fox News.