Цените на петрола записват леки спадове в петък, след като по време на предишната сесия стана ясно, че резервите в САЩ растат, но с по-бавен от очакваното темп, съобщава Ройтерс.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,29% до 54,29 долара за барел към 9:45 часа българско време, а европейският бенчмарк Брент записва спад от 0,32% до 56,40 долара за барел.
WTI е напът да запише 2-процентов седмичен ръст, което би било най-голямото седмично повишение тази година.
Брентът се насочва към седмично поскъпване в размер на 1,4 на сто.
В четвъртък Администрацията за енергийна информация съобщи, че петролните запаси в САЩ са се повишили с 564 хил. барела през седмицата, приключила на 17 февруари, което е седми пореден седмичен ръст. Прогнозите бяха за повишение от 3,5 млн. барела.
„Сегашните цени на петрола на се устойчиви нито за ОПЕК, нито за индустрията“, коментират анализаторите от AB Bernstein. “Затова резервите трябва да се понижат, което очакваме да е ясно през пролетта, след като отмине сезонното трупане на запаси”, допълват експертите.
Вече се появяват сигнали, че това се случва в Азия, тъй като трейдърите продават петрол от танкери, близо до бреговете на Малайзия, Сингапур и Индонезия. Според данни на Thomson Reuters Eikon този месец над 12 млн. барела петрол е бил изваден от резервите и натоварен на танкери на пристанища в страни от Югоизточна Азия.
Трейдърите извличат полза от т.нар. контанго (contango) – ситуация, в която цените за по-късна доставка са по-високи от тази за незабавна доставка. Премията на фючърсите обаче се понижава и те може да паднат под спотовата цена, посочва Ройтерс. Според BMI Research именно затягащите се фундаменти ще доведат до такава ситуация през идните месеци.