fallback

Нарастващият добив на шистов петрол в САЩ може да навреди на сделката на ОПЕК

Във вторник Агенцията за енергийна информация прогнозира месечен ръст от 41 хил. барела на ден на добива за февруари

10:45 | 18.01.17 г. 12
Автор - снимка
Редактор

На пазара на петрол във вторник бързо му беше припомнено, че нарастващото производство на петрол в САЩ може да преобърне усилията на големите производители да върнат глобалното търсене и предлагане на суровината към баланс, коментира MarketWatch.

Точно преди края на търговията на петролните фючърси на борсата в Ню Йорк Администрацията за енергийна информация (АЕИ) на САЩ представи доклад за сондажната производителност, прогнозирайки месечен ръст от 41 хил. барела на ден за добива за февруари до 4,748 млн. барела на ден.

„Това представлява негатив за петрола и опасение за Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК)“, казва Джеймс Уилямс, енергиен икономист в WTRG Economics, посочвайки, че обемът на новия петрол на кладенец е нараснал заради по-добра ефективност.

„Ако се поддържа, очакваният ръст на производството през февруари означава, че добивът от шистовите играчи ще бъде поне половин милиона барела на ден до края на годината“, каза Уилямс.

Цената за февруари на американския суров петрол не успя да задържи по-голямата част от ръста си във вторник и приключи с повишение от 11 цента до 52,48 долара за барел. Към 9:54 ч. българско време американският суров петрол отчита повишение от 20 цента, или 0,38%, до 52,68 долара, а Брентът - от 23 цента, или 0,41%, до 55,70 долара за барел.

„Тъй като кладенците сега са повече отколкото през декември и ще продължат да се увеличават, това означава, че ръст на производството от половин милион барела на ден до края на годината е скромна оценка“, казва Уилямс.

„Повечето страни от ОПЕК очакваха това, а данните за американското шистово производство ще бъдат най-внимателно следените след изпълнението на квотите на самия ОПЕК“, казва той.  

ОПЕК постигна споразумение в края на ноември за намаляване на добива с 1,2 млн. бар ела на ден до 32,5 млн. барела на ден, а други страни извън ОПЕК обещаха да понижат производството с още почти 600 хил. барела.

Междувременно последните данни от Baker Hughes показаха, че броят на активните американски кладенци е нараствал 10 последователни седмици, преди да се понижи през седмицата до 13 януари.

Отдавна има опасения, че повишаването на цените на петрола ще се превърнат в стимул за американските производители да засилят добива си.

Във вторник обаче по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, саудитският петролен министър Халид ал-Фалих омаловажи тези тревоги.

Той заяви, че ще отнеме време за производителите в САЩ да възвърнат сили и че американските шистови петролни играчи „ще осъзнаят, че се нуждаят от по-високи цени“ от части заради по-високите разходи за производство.

„Мнозина в Давос смятат, че шистовият петрол ще убие ралито, но той наистина не може да замени цялото производство на петрол, което бе заличено от намаляване на капиталовите разходи на пазара на петрол", каза Фил Флин, старши пазарен анализатор в Price Futures Group.

Ал-Фалих е уверен, че пазарът на петрол ще се ребалансира до средата на годината, което предполага, че презасищането на петрол ще приключи след шест месеца – затова пазарът може да се нуждае от шистовия петрол, казва Флин.

При всички положения „шистовият петрол се завръща [към възстановяване], но има да измине още много път“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:08 | 14.09.22 г.
fallback