Въглищната индустрия е изправена пред период на слаб растеж, тъй като глобалното търсене ще достигне своя пик през следващите години. Това прогнозира Международната агенция по енергетиката (MAE) в свой доклад, цитиран от CNBC.
Агенцията очаква ръстът в потреблението на въглища да е средно 0,6% между 2015 г. и 2021 г., тъй като развитите държави продължават да потребяват по-малко въглища, а потреблението в Китай е в застой. Тези фактори ще засенчат нарастващото търсене от развиващите се икономики като Индия например, както и държавите в Югоизточна Азия.
„Търсенето на въглища се насочва към Азия, където нововъзникващите икономики с растящо население търсят достъпни и сигурни енергийни източници“, казва Кеизуке Садамори, директор на звеното за енергийни пазари и сигурност в МАЕ.
CNBC припомня, че през 2015 г. глобалното търсене на въглища се понижи за пръв път от 1990 г. Много компании фалираха, тъй като има повече предлагане, отколкото търсене.
МАЕ не очаква значителна промяна в тенденциите. Според агенцията потреблението през 2021 г. ще достигне 5,63 т въглищен еквивалент, което е съвсем малко над нивата от 2014 г. Авторите на доклада очакват, че факторите за слабостта на сектора само ще се засилват.
Нарастващото потребление на природен газ за генериране на електричество, използването на възобновяеми енергийни източници и политики за защита на околната среда ще намалят апетита за въглища в Европа, САЩ и други развити държави.
Междувременно развиващите се пазари ще търсят въглища за производство на енергия, тъй като искат бързо да увеличат производствения си капацитет. Икономическият ръст и разходите за инфраструктура, особено в Индия, също ще наръсчат търсенето на въглища за производството на стомана и желязо.
Дали търсенето на въглища ще се върне до нивата от 2014 г. ще зависи до голяма степен от потреблението в Китай, което е около половината от глобалното, пишат експертите от МАЕ.
Впечатляващият икономически ръст на Китай, започнал през 90-те години, доведе до супер цикъл при суровините. Последвалото забавяне на икономическата активност в страната до голяма степен натежава над пазара на въглища и други природни ресурси.
Търсенето на въглища в Китай се понижава и MAE смята, че това ще продължи до 2018 г., след което ще започне възходящо движение до 2021 г. Все пак потреблението на въглища през 2021 г. се очаква да бъде по-ниско, отколкото 8 години по-рано.
До 2021 г. в Индия ще се наблюдават най-големите повишения като абсолютна стойност в търсенето на въглища. В Асоциацията на южноазиатските държави (ASEAN), където членуват Индонезия и Виетнам, ще има най-голям ръст на потреблението – средно 7,2% годишно.
Ръстът на предлагането също се очаква да бъде анемичен – само 0,4% годишно между 2015 и 2021 г. МАЕ коментира, че ситуацията при предлагането отразява тази при търсенето.
Индия и Австралия се очаква да произвеждат повече въглища, китайската продукция ще остане без изменение, а тази в Европа и САЩ ще се понижава.