Петролната компания ВР е в процес на доставяне на почти три млн. барела американски суров петрол на клиенти из Азия. Компаният азапочна първата дълга и сложна операция, която вероятно ще стане по-популярна, след като миналата седмица ОПЕК договори намаляване на добивите на петрол, съобщава Ройтерс.
Усилията на ВР, включващи един от най-дългите морски маршрути в света, седем танкера и серия от междукорабни трансфери, подчертават желанието сред петролните трейдъри да развият нови маршрути за продажба на нарастващото предлагане на евтин американски шистов петрол в Азия – нводещ потребител в света.
Макар че износът на американски суров петрол беше разрешен едва преди година след 40-годишна забрана, разстоянието, разходите и сложността на доставяне към Азия засега спираха сериозни доставки към региона.
Сега, използвайки глобалната си мрежа за доставки и търговия, ВР е успяла да се пребори с ограниченията на американските пристанища и нуждата да прехвърля петрол между кораби около Малайзия, за да раздели товара за клиентите из Азия, сочат търговски източници и данни за доставките на Thomson Reuters Eikon.
“Да мислиш за регионалните разлики в цените, различните тарифи на танкерите и кривата на форуърд цената, докато в същото време взимаш предвид нуждите на доставките и графиците на контрагентите ти, не е нещо, което много компании за търговия с петрол могат да направят“, казва източник от Сингапур, запознат с дейността на компанията.
„ВР е една от може би половин дузина компании, които могат да го постигнат“, добавя източникът, който е поискал анонимност заради липса на разрешение да коментира въпроса публично. От ВР отказват коментар по въпроса.
Макар че операциите на ВР в момента са най-напреднали, и други са започнали да развиват търговията между САЩ и Азия.
Китайската Unipec - търговското подразделение на най-голямата рафинираща компания в Азия Sinopec, доставя около 2 млн. барела лек американски суров петрол на Китай този месец. Търговската къща Trafigura също изнася около 2 млн. барела към Азия.
Стимулите за доставки на американски петрол към Азия се увеличиха, откакто воденият от Близкия изток клуб на производителите – ОПЕК, и Русия се договориха да намалят добива, насърчавайки рафинериите в региона да търсят алтернативи, за да компенсират потенциален спад на предлагането.
„ОПЕК подлага на тест шистовия петрол на САЩ. Наистина ще видим какво ще успее да постигне шистовата индустрия“, казва Биарне Шийлдроп, главен анализатор на суровините в SEB. Той прогнозира, че 2017 г. ще бъде „празник за шистовия петрол“ с ръст на американския износ след решението на ОПЕК.
Операцията за изпращане на петрол на стойност от около 150 млн. долара на купувачи от азиатско-тихоокеанския регион е продължила четири месеца и е включвала трейдъри на ВР в САЩ и Сингапур, докато колегите им от Лондон са били отговорни за наемането на кораби, казват източниците, като данните показват същото.
Сделката е била подпомогната от евтините тарифи за танкери и кривата цена/време, при която бъдещите доставки на петрол са по-скъпи от тези за незабавно разтоварване, което прави петрола дори от толкова далечни места като САЩ печеливш.