fallback

ОПЕК покани 14 производители на петрол извън групата на среща във Виена

Целта е да се постигне по-широко сътрудничество за намаляване на производството

21:07 | 05.12.16 г.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е поканила 14 производители извън групата, които добиват около една пета от световния петрол, на разговори тази седмица във Виена, които целят да постигнат по-широко сътрудничество по намаляването на производството, съобщава Bloomberg.

Русия вече се ангажира да намали добива си с около 300 хил. барела на ден след споразумението на ОПЕК от миналата седмица за понижаване на производството с 1,2 млн. барела, заяви генералният секретар Мохамед Баркиндо в понеделник по времето на конференцията PetroTech в Ню Делхи. Големи производители, включително Мексико и Казахстан, както и сравнително по-малки производители като Боливия и Узбекистан, са били поканени на разговорите с министрите от ОПЕК в австрийската столица на 10 декември, допълни той.

Цените на петрола се повишиха с 18%, след като ОПЕК постигна изненадващо споразумение миналата седмица, с което намалява добива си за пръв път от осем години. Това е и първото споразумение от края на 90-те години, което включва производители извън картела. Новата производствена цел от 32,5 млн. барела на ден е малко под оценката на групата за търсенето на суров петрол за следващата година, което означава, че е нужно по-широко сътрудничество, за да се намали значително излишъка, натрупан през трите години на свръхпредлагане.

„За нас все още не е ясно кои други страни извън ОПЕК ще пожелаят да се ангажират или дори да наложат намаляване на добива“, казва JBC Energy в свой коментар. „Макар че представителите на ОПЕК говориха за принос от 300 хил. барела на ден от Русия към намаляването на добива от страните извън ОПЕК за общо 600 хил. барела на ден, оставаме скептични, че това наистина ще се случи“.

След Русия Мексико е най-големият производител, поканен във Виена. Макар че се очаква производството на страната да се понижи с около 150 хил. барела на ден през следващата година до 1,94 млн. барела на ден заради естествения спад на добива от застаряващите полета, страната не планира допълнителни понижения на производството, каза представител на Pemex минала седмица.

Казахстан, следващият най-голям производител с дневен добив от около 1,7 млн. барела, ще реши дали да го намали след разговорите с ОПЕК, заяви пресслужбата на енергийното министерство в съобщение от 2 декември. Страната не е готова да замрази или намали производството в момента, тъй като стартира проекта за полето Кашаган на стойност 50 млрд. долара, заяви заместник-министърът на енергетиката Магзум Мирзагалиев след разговорите с ОПЕК във Виена на 29 октомври.

Оман, който добива около 1 млн. барела на ден, се ангажира да се присъедини към всяко договорено от ОПЕК намаляване на производството с максимум от 10%, казаха трима запознати източници на 30 ноември.

Другите поканени страни са Бахрейн, Колумбия, Конго, Египет, Тринидад и Тобаго, Туркменистан, Азербайджан и Бруней. Заедно 14-те страни са добили около 18,8 млн. барела на ден миналата година, което е 20% от глобалния добив, показват данни на BP.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:25 | 13.09.22 г.
fallback