Цените на петрола правят плахи опити да се стабилизират след пет поредни сесии спадове, но към 10:00 часа българско време записват леки понижения, съобщава Ройтерс. Резкият ръст в резервите в САЩ и съмненията за постигането на евентуална сделка за понижение на добива в ОПЕК обаче продължават да потискат нагласите на пазара.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,11% до 44,61 долара за барел, а цената на европейския бенчмарк Брент се понижава с 0,17% до 46,27 долара за барел.
Въпреки леките ръстове трейдърите казват, че нагласите са по-скоро мечи предвид спада на цените през последните пет сесии, което е най-дългата губеща серия от юни насам. От скорошния пик в средата на октомври фючърсите върху петрола се понижиха с около 13%.
„Постоянната пазарна динамика, включваща слабо търсене и силно предлагане ще стане доминиращ двигател на цените, тъй като въздействието на реториката от ОПЕК започва да избледнява, а очакванията за координирани понижения са променят“, коментират анализаторите от BMI Research в бележка до своите клиенти.
„Виждаме обхват на търговията между 43 – 53 долара за барел в началото на годината и поддържаме прогнозите си за средно 55 долара и 53,5 долара за барел съответно за Брента и WTI през 2017 г.“, посочват експертите.
Според анализаторите на търговията натежават и предстоящите президентски избори в САЩ, като трейдърите изтеглят парите си от фючърсите преди вота, който се счита за рисков фактор.
Трейдърите казват, че и фундаменталните фактори са слаби, тъй като петролните резерви в САЩ растат, ръстът на търсенето е слаб и има съмнения, че ОПЕК и страни извън картела, като Русия, ще успеят да се договорят за съществени понижения в добива.
И докато добивът на петрол остава около рекордно високи нива, а и запасите са големи, британската банка Barclays казва, че и ръстът на търсенето е плах. През периода юли-септември повишението на търсенето е едва една трета от този година по-рано. Според Barclays ръстът на търсенето през третото тримесечие е възлизал на под 1 млн. барела дневно.
Според анализаторите повишението през последното тримесечие няма да е кой знае колко по-високо, а средното за 2017 г. ще бъде 1,3 млн. барела дневно.
В САЩ резервите през седмицата до 28 октомври нараснаха с над 14 млн. барела, което беше най-резкият скок, откакто се води статистиката.