Цените на петрола се понижават в сряда, след като ден по-рано беше съобщено за ръст в резервите в САЩ, съобщава Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 1,14% до 49,39 долара за барел, а цената на европейския бенчмарк Брент се понижава с 0,91% до 50,33 долара за барел към 10:00 часа българско време.
„Петролът е в отстъпление, след като данните на Американския петролен институт показаха ръст от 4,8 млн. барела през изминалата седмица на фона на очаквания за повишение от 1,7 млн. барела“, казва Джефри Хейли, старши пазарен анализатор в инвестиционния посредник OANDA в Сингапур.
По-късно днес ще бъде публикуван официалният доклад на Администрацията за енергийна информация.
Пазарните участници следят и динамиката в курса на долара. През нощта във вторник срещу сряда доларовият индекс достигна деветмесечен пик заради очакванията, че в края на годината Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвените проценти. Така суровините, деноминирани в долари, стават по-скъпи за притежателите на други валути.
„Техническата съпротива при Брента над 50 долара за барел може също да насърчава известна активност“, казва Майкъл Маккарти, главен пазарен стратег в CMC Markets в Сидни.
Според някои трейдъри коментарите за евентуалната сделка за понижение на добива в ОПЕК също натежават на цената на петрола. Ирак, който е вторият по големина производител в картела, поиска потенциалните понижения в добива да не се прилагат за страната с аргумента, че има нужда от средства за борба срещу „Ислямска държава“.
За други членки на групата, включително Либия и Нигерия, вероятно ще се направи изключение, а Иран, Венецуела и Индонезия се очаква да не понижават добива.
Освен ако Русия не се присъедини към усилията на ОПЕК, тежестта от потенциалните съкращения ще се стовари основно върху Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства.