fallback

Петролът ще продължи да поскъпва в средносрочен план, коментира експерт

Според Акос Лош успешното постигане до някаква сделка в ОПЕК може да се разглежда и като знак на отчаяние

14:40 | 01.10.16 г. 3

Петролът ще продължи да поскъпва, прогнозира пред "Хоризонт" по БНР Акос Лош от Центъра за глобални енергийни политики в Ню Йорк.

В сряда страните от организацията ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол) проведоха неформална среща, на която решиха да ограничат добиваните количества на петрол. Сделката обаче ще стане окончателна, ако се потвърди официално на срещата им във Виена през ноември, поясни експертът: "Никой не може да бъде сигурен какво ще се случи с цените на петрола, но видяхме, че веднага след решението за ограничаване на добива цените скочиха леко", каза Лош. Увеличението обаче беше с около три долара за барел, което не е нищо драматично.

"Може би ще има промени, когато през ноември видим повече детайли около сделката и стане ясно дали тя изобщо ще се случи", допълни експертът. "Трябва да видим квотното разпределение на добива на страните. Знаем обаче, че ако цените се задържат на около 60 долара за барел, на пазара ще се появят още количества, които да регулират това ниво".

Според него обаче в средносрочен план обаче тредът при цените е нагоре. Акос Лош посочи, че успешното достигане до някаква сделка, макар и на неформална среща, може да се разглежда и като знак на отчаяние, че тази стратегия на страните от петролния картел, избрана преди две години - през ноември 2014 г., вече не работи.

Според него страните производителки на петрол, начело с лидера Саудитска Арабия, не са очаквали, че тогавашното им решение ще доведе до такова понижение на петролните цени и че те ще останат толкова дълго на рекордно ниски нива.защото.

Вече са налице все повече мнения, че ОПЕК не може да контролира пазара и влиянието на организацията е някак изчерпано. Появяват се нови фактори - най-яркият пример са добивите на шистов газ в САЩ, но и нуждите на бизнеса, които оказват огромно влияние върху дигитализацията на всички процеси.

В същото време нуждите на Китай намаляват, тъй като страната изпитва сериозни икономически проблеми. Друг фактор е климатичното споразумение от Париж, което ще окаже влияние върху производствата в много страни, съответно върху търсенето им на петрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
fallback