Танкер, превозващ суров петрол, отпътува от Либия за Италия, след като прекратяването на въоръжените сблъсъци в страната ù позволи да възстанови износа си от третото по големина петролно пристанище в страната за пръв път от 2014 г., коментира Bloomberg.
Танкерът Seadelta е напуснал пристанището Рас Лануф със 781 хил. барела петрол, заяви Насер Делааб, инспектор по петролните операции в Harouge Oil Operations. По-рано танкерът трябваше да прекъсне товаренето и да излезе извън пристанището заради сблъсъци за контрол над терминала. Корабът е отпътувал, докато Либия се опитва да формира единно национално правителство на фона на 5-годишния конфликт за енергийни ресурси и политическо надмощие.
Либия е засилила производството си на петрол с над 70% от август насам, след като някои петролни полета са възстановили добива, а други петролни пристанища също отново стартират работа за първите си международни товари от над 2 години.
Производството на суров петрол в страната е нараснало до 450 хил. барела на ден, заяви Ибрахим ал-Ауами, ръководител на отдела за измервания на петрола в държавната National Oil Corp. (NOC), по телефона във вторник. Добивът е бил на ниво от 260 хил. барела на ден миналия месец, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Либия търси начин да засили добива и износа на суров петрол, който се забави, след като властта на централното правителство се срина след отстраняването на бившия диктатор Муамар Кадафи през 2011 г. По-рано този месец NOC сложи край на мерки, които ограничаваха износа от основните петролни пристанища Ес-Сидер, Зуейтина и Рас Лануф.
Либия има най-големите залежи на петрол в Африка и добиваше по 1,6 млн. барел на ден преди падането на Кадафи.
Seadelta ще доставя товара си на вече свръхзапасен пазар, в който суровият петрол се търгува на половината от цените спрямо нивата от 2014 г. Друг танкер – Сира, ще тръгне от Рас Лануф, за да достави 600 хил. барела петрол на Италия, каза още Делааб.