Цената на среброто достигна двугодишен връх в понеделник над 21 долара за тройунция на фона на поскъпване при благородните метали в качеството им на активи убежище след референдума във Великобритания. Някои инвеститори казват, че среброто има потенциала да поскъпва още и да е по-добър залог от златото, пише CNBC.
“Среброто не е метал, за който повечето хора се сещат, когато мислят за благородни метали, но то е както благороден, така и индустриален метал”, казва Андрю Чанин, главен изпълнителен директор на PureFunds. “Много от причините, поради които инвеститорите влагат парите си в злато, са валидни и за среброто, а същевремнно има голямо търсене на сребро в индустрията”, посочва той.
От референдума насам спотовата цена на среброто се повиши с 19% и в понеделник достигна 21,125 долара за тройунция. Във вторник към 16:25 часа българско време металът се търгува с повишение от 1,7% до 19,92 долара за тройунция.
За сравнение, спотовата цена на златото се покачи със 7,8% през съответния период и във вторник се търгува с ръст от 0,9% до 1 351,65 долара за тройунция.
Въпреки актуалното поскъпване цената на среброто остава с около 60% под пика си от 2011 г., когато беше над 49 долара за тройунция. Това, заедно със сравнително ниската цена в сравнение с тази на златото, предполага, че среброто има накъде още да поскъпва, посочва CNBC.
“Ако използвате съотношението сребро-злато, когато гледате цените в миналото и цените сега, за всяка тройунция добито злато имаме малко под 10 тройунции добив на сребро. Съотношението в търговията обаче е 70:1 и изглежда тук има възможност. Исторически средното съотношение е около 40:1 или по-ниско, ако гледате по-дълъг период”, посочва Чанин.
Миналата седмица Societe Generale актуализира краткосрочните и дългосрочните си прогнозни цени за златото и среброто. Френската банка вече очаква средна цена на среброто от 18 долара тази година, 17,50 долара и 15 долара съответно през 2017 и 2021 г.
„Среброто има повече потенциал да поскъпва, защото се използва все по-често за изработката на слънчеви панели. Около 10% от търсенето идва именно оттам“, казва Джеръми Ратхол от Investec. “Соларните панели са нарастващ източник на търсене, така че среброто става привлекателно като инвестиция и в суровина, и в индустриална употреба”, допълва той.
Новият изпълнителен директор на австралийския гигант в минната индустрия Rio Tinto обаче предупреди, че пренасищането на пазара на метали може да продължи да оказва натиск върху цените.
„Свръхпредлагане има при всички суровини, нека бъдем ясни“, казва Жан-Себастиан Жак в интервю за Financial Times. “Първият метал, който вероятно ще се измъкне от свръхпредлагане, е медта. Ако гледате другите – желязна руда, въглища и т.н. - те имат да извървят дълъг път”, казва още той.