Цените на петрола с понижиха в петък, но все пак успяха да компенсират някои загуби от по-рано.
Резултатите от британския референдум в четвъртък, когато мнозинството подкрепи излизане от Европейския съюз, предизвикаха масови разпродажби на международните пазари, припомня Investing.com. 52% избраха Обединеното кралство да напусне най-големия търговски блок в света, след което премиерът Дейвид Камерън, който подкрепяше оставане в ЕС, обяви, че подава оставка.
На нюйоркската борса New York Mercantile Exchange американският лек суров петрол WTI поевтиня в петък с 5,09% (2,55 долара) до 47,56 долара за барел.
Цената на европейския бенчмарк Брент се понижи с 4,9% (2,50 долара) до 48,41 долара за барел.
Записаните понижения бяха най-големите еднодневни спадове и за двата сорта от февруари насам. Освен това и Брентът, и WTI поевтиняват втора поредна седмица.
Към 9:45 часа българско време в понеделник WTI се търгува с 0,46% повишение до 47,86 долара за барел, а Брентът поскъпва с 0,67% до 49,40 долара за барел.
Референдумът във Великобритания върна с нова сила опасенията за перспективите пред глобалната икономика и предизвика исторически спад при акциите и валутите. Над 2 трилиона долара бяха изтрити от стойността на глобалните акции, а британският паунд поевтиня с 10%. Инвеститорите се насочиха към активи убежища като златото и държавните облигации.
В петък американската компания за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes обяви, че нефтените платформи в САЩ се понижават за пръв път от четири седмици. Повишаващият се брой на платформите през последно време предизвика опасения, че цената около 50 долара за барел може да накара производителите в САЩ да увеличат добива, а оттук – и свръхпредлагането.