IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли петролът да се срине отново и през това лято?

В началото на 2015 г. суровината поскъпна, след което рязко се срина. Може ли и тази година да се повтори същото?

09:02 | 11.06.16 г. 19
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Когато става въпрос за фючърсите върху суров петрол, биковете са настроени дръзко. Но у тях може би се крие и тревожно усещане за дежавю, коментира MarketWatch.

Фючърсите върху петрола се движат напред, след като през февруари се сринаха до 13-годишен минимум. След като затвориха на ниво от 26,21 долара за барел на 11 февруари, фючърсите върху West Texas Intermediate на борсата в Ню Йорк отчитат почти двоен ръст, затваряйки на почти 11-месечен връх от над 51 долара на 8 юни.

Възстановяването се случва, тъй като опасенията за глобалното презасищане от суров петрол и мудното световно търсене започват да избледняват. Ниските цени най-накрая започнаха да взимат жертвите си от американското производство, а опасенията за световното забавяне отминават. Доказателства за промяната се видяха тази пролет, когато фючърсите върху петрола поскъпнаха, въпреки че големите производители на петрол не постигнаха дълго обсъжданото замразяване на нивата на добива. Освен това, след месеци пренебрегване на заплахите към производството, прекъсванията в Канада и Нигерия успява да вдигнат петрола.

Това показа важна промяна в психологията на пазара, казва Роб Хоуърт, базиран в Сиатъл старши инвестиционен стратег в U.S. Bank Wealth Management.

Спекулантите бяха изключително отрицателно настроени миналата зима, сваляйки цените на петрола до около 25 долара. Но с все по-ускорения спад на броя на американските кладенци и утихването на опасенията за световно забавяне, настроенията се промениха, каза той.

Пионерът в американската шистова индустрия Харолд Хам бе сред биковете на пазара. В интервю за CNBC тази седмица основателят на базираната в Оклахома Continental Resources повиши целевата си цена за суровия петрол за края на годината с 20%. Според него петролът тогава ще струва между 69 и 72 долара за барел спрямо предишната му прогноза от 60 долара.

Хам твърди, че пазарът се е завърнал към баланс по-бързо от очакваното като спадът на производството е направил значителен пробив в свръхпредлагането.

През януари, когато някои анализатори призоваваха петролът да се търгува на цена от под 20 долара за барел, в интервю за The Wall Street Journal Хам искаше суровината да струва 60 долара в края на годината.

Засега желанието на Хам има добри перспективи да се случи. Но както той, така и други бикове са се парили преди.

Петролът започна да поевтинява в средата на 2014 г., след като преди това фючърсите върху WTI достигнаха около 107 долара за барел. Хам смяташе, че ще се възстанови към края на 2014 г., заявявайки за Financial Times, че петролът, който тогава се търгуваше за 50 долара за барел, ще се завърне до нива от 85-90 долара за барел.

Петролът наистина започна да се възстановява през първата година на 2015 г., поскъпвайки до 60 долара за барел, но през юли се срина още повече.

Сегашният ръст на петрола позволява на Continental да се възстанови, след като поскъпна с над 88% на годишна база и с над 210% спрямо 52-седмичното си дъно. Това спаси нетното богатство на Хам, имайки предвид 68-процентовия му дял в шистовия производител.

Може ли обаче петролът да повтори модела си на движение от миналата година – поскъпване, последвано от рязко поевтиняване? Макар че дъното от февруари вероятно вече не може да се достигне, за биковете може да се окаже трудно да поддържат нива от над 50 долара, казва Хоуърт.

Отчасти причината е, че 50 долара за барел е печелившо ценово ниво за много американски производители, които бързо могат да възстановят производството си. Освен това през юли рафинериите обикновено започват да ускоряват търсенето, тъй като планират дейността си за края на активния сезон на шофиране около Деня на труда.

Междувременно много може да зависи от перспективите пред глобалния растеж. В съобщение от четвъртък анализаторите от базираната във Виена JBC Energy изразиха опасения, че глобалната икономика вероятно е близо или тъкмо е преминала пика на текущия цикъл. Всъщност предвид малката вероятност петролът да отбележи друго понижение на цените спрямо същия период на миналата година, някои смятат, че „по-широката подкрепа“ за потребителите също отпада.

„Последната рецесия имаше изразен ефект върху американското и глобалното петролно търсене, а петролните бикове трябва да помнят това, тъй като забавяне в динамиката на търсенето неизбежно ще отнеме дълго говореното ребалансиране на пазара на петрол“, пишат още анализаторите от JBC.

Всичко за цената на петрола следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:32 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 22 rate down comment 25
STRAHO
преди 8 години
"Цената на петрола ще удари дъно, когато се подготви контролирания разпад на северноазиатския курник!"====Не бе обърка се! искаше да кажеш може би "Северноамериканския курник" !! Щото той е най големия потребител! Иначе няма логика. Мисли поне малко при писането на лозунги!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 23
STRAHO
преди 8 години
С лозунги не можеш да убедиш никой! ======"Петролът започна да поевтинява в средата на 2014 г., след като преди това фючърсите върху WTI достигнаха около 107 долара за барел. Хам смяташе, че ще се възстанови към края на 2014 г., заявявайки за Financial Times, че петролът, който тогава се търгуваше за 50 долара за барел, ще се завърне до нива от 85-90 долара за барел."==== Къса ти е паметта какво се случи преди не много време в политиката!След руските успехи при ударите по ИД петрола бавно взе да се възстановява. Ако по някакъв начин изгонят американците които КРАДАТ петрол и от Ирак и Либия цените ще се възстановят близко до това което бяха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 16
Атанасио
преди 8 години
Добре ,че Китай има замърсен въздух за да правят ел.коли защото американските *** 1996год. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663През 1956год. в САЩ главният геолог на Shell Мериан Кинк Хъбърт - http://***.hubbertpeak.com/hubbert/ казва ,че 1970год. ще е пикът на петрола в САЩ и точно така става и после говори пред Конгреса на САЩ След кризата през 70-те Джими Картър(президент на САЩ) поръчва и 1980год. има официален държ.доклад за запасите и политиките на САЩ водят до убийства на милиони след 20 секунда тук - https://***.youtube.com/watch?v=incycb3wUL8Ядосан съм защото Жак Фреско още 1974год. говори за системен подход и ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2 Престъпленията на САЩ са много и съм събрал фактите - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 25
copper
преди 8 години
Цената на петрола ще удари дъно, когато се подготви контролирания разпад на северноазиатския курник!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 23
STRAHO
преди 8 години
"Може ли петролът да се срине отново и през това лято?"==*** отговор! : МОЖЕ, разбира се! Може АКО реките от БЕЗПЛАТЕН КРАДЕН петрол затекат отново безпроблемно към западните съюзници! 2+2=4 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 25
STRAHO
преди 8 години
"Може ли петролът да се срине отново и през това лято?"==*** отговор! : МОЖЕ, разбира се! Може АКО реките от БЕЗПЛАТЕН КРАДЕН петрол затекат отново безпроблемно към западните съюзници! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 45 rate down comment 0
MG
преди 8 години
Петрола може, но цената на бензина НЕ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 4
Пуки
преди 8 години
Очаквам голям срив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още