Moже би не сме далече от времето, в което суровините отново ще привлекат биковете. Все по-голям брой институции, една от най-големите сред които е Citigroup, и инвеститори залагат на ръст на цените на суровините. Цените им търпят спад през последните пет години и според мнозина те вече са достигнали дъното и е възможно да започнат да се оттласкат от него, пише в свой анализ Bloomberg. Именно анализаторите на Citigroup Inc. бяха онези, които през 2012 г. обявиха края на супер цикъла на нарастващото търсене и цени.
Сега банката очаква по-слаб долар и стабилизиране на икономиката на Китай, което според нея сигнализира, че повечето пазари са достигнали дъното.
Суровините са на ръба на бичия пазар след пет поредни години на спад на цените, подхранвани от забавянето на търсенето от Китай и глобалните излишъци за повечето метали, зърнени храни и енергийни продукти. Не всеки обаче очаква разпръскване на тъмните облаци. Goldman Sachs Group Inc. не счита, че има „устойчива промяна на основите" и е на мнение, че по-високите лихвени проценти в САЩ ще запазят перспективите на мечия фронт. Но хедж фондовете остават оптимисти. Техните комбинирани залози за рали са на най-високото ниво от 2014 г. „По-вероятно е да станем свидетели на дъното на пазара на суровините като цяло", казва директорът на изследователския отдел за стоковите пазари към лондонския Fulcrum Asset Management Фиона Боул, която управлява около 4 трлн. долара. „И може би по-важното е, че виждаме началото на големи достави, които обикновено са нужни след дълги периоди на ниски цени", които пък доведоха до съкращения в мините и петролните полета, каза тя. Към мнението, че пазарът е напът да се възстанови, е главният изпълнителен директор на BP Боб Дъдли, който посочи, че цените в сектора ще започнат да нарастват до края на годината. В резултат на спада на цените на петрола компанията бе принудена да намали нееднократно инвестиционните си разходи през настоящата година до 17 млрд. долара. На подобна позиция е и ветеранът в бранша Том Албенис. Сегашният главен изпълнителен директор на минната компания Vedanta Ltd. и бивш шеф на Rio Tinto Group изтъква, че покачването на търсенето в Китай означава, че най-лошото е преминало. За подобна тенденция говори и стоковият индекс на Bloomberg - The Bloomberg Commodity Index, който измерва възвръщаемостта от 22 стоки. Параметърът отчита покачване от 17% от 20 януари досега, когато затвори при рекордно ниска стойност, а само през април индексът се покачи с 8,5% - най-високият му ръст на месечна основа от 2010 г. насам. Ръстът на цените се дължи на увеличеният инвеститорски интерес към суровините. От началото на годината в глобално търгувани инструменти, обезпечени от суровини, са вложени повече от 18,3 млрд. долара, показва доклад на Citigroup.