След три поредни годишни понижения в цената в началото на 2016 г. златото е една от най-добре представящите се суровини. Благородният метал поскъпва с близо 16% от началото на годината и безспорно погледите на мнозина инвеститори са насочени към него особено предвид редицата фактори, които влияят на цената.
Ключово събитие, при това не само за цената на златото, беше повишаването на лихвените проценти в САЩ през декември от исторически ниските им нива. Ръстът на цента в долари от началото на годината се дължи най-вече на кризата на капиталовите пазари след решението на Фед, заяви пред Investor.bg Димо Стефанов от Tavex .
Епохата след вдигането на лихвите в САЩ
„След като целият останал свят разхлабва паричната си политика, решението на Фед се оказа самоунищожително, имайки предвид зависимостта на капиталовия пазар на САЩ от лесните пари и състоянието на основните им търговски партньори". Според Стефанов този резултат надали е щял да бъде наличен, ако през 2007 г. Фед беше оставил пазара да изчисти лошите активи в баланса на финансовата система.
„Може би това, което повечето анализатори не очакваха, е пукането на балона, поради разбирането, че американската икономика е отново на пътя на растежа. След като се видя, че това далеч не е така, дойде ред на ребалансиране на позициите. Тук идва ролята на златото. Причината за скока в цената е кризата в останалите активи“, допълва Стефанов.
Стойне Василев, личен финансов консултант и основател на SmartMoney.bg, посочва пред Investor.bg, че 2015 г. не е била добра година за инвеститорите в злато, но при колебанията в цената на петрола и спадът на индустриалните метали вложенията в злато остават една добра алтернатива.
„Очакванията ми в рамките на следващите няколко месеца са цената на златото да тръгне надолу и да се върне отново под 1200 долара, като движението ще е в диапазона между 1050 и 1200 долара през 2016 г.“, казва Василев. Според него повишаването на лихвените проценти в САЩ през декември е положителен сигнал за икономиката, но се отразява негативно върху цената на ценния метал.
Иванка Василева от Gold Center очаква максималната стойност да достигне 1400 долара за унция, а минималната да варира между 1050-1100 долара.
Без да се ангажира с конкретни прогнози за цената, Димо Стефанов от Tavex посочва, че проблемът с т.нар. лесни пари все още е налице, въпреки че Фед успокои пазарите и понижи очакванията си за затягането на паричната политика от 4 на 2 повишения тази година.
„Пазарите са пристрастени към лесните пари и без тях цените на финансовите активи неизбежно ще претърпят корекция. Вероятно ще има еднo успокоение на цената за кратък период в очакване на следващия ход на централната банка. За съжаление или не, тя е в патова ситуация. Oт една страна заявка за увеличение на лихвите би стартирала нов спад, защото просто няма индикации за реален растеж не само в САЩ, а и в световен план. От друга страна, ако лихвите не бъдат завишени, Фед ще започне да губи авторитет, което ще подскаже на пазарите, че ситуацията е извън контрол, което пък да предизвика спад. Тоест, в дългосрочен план смятам, че златото ще се представя по-добре от останалите активи, особено тези на капиталовия пазар“, казва Стефанов.
Инвестиция убежище
Широк е консенсусът, че в качеството си на актив убежище златото поскъпва при геополитически кризи и че конфликтите в Близкия изток ще определят динамиката на цената при благородния метал през 2016 г.
„Изтеглянето на голяма част от руските военни сили от Сирия е ясен сигнал за започването на преговори между Русия и САЩ (и техните партньори) за съдбата на тази страна. Очакванията са Сирия да се раздели на две зони на влияние – руска и западна. Това ще доведе и до спиране или поне до ограничаване на потока от мигранти към Европа. Това успокоение ще се отрази негативно върху цените на златото“, прогнозира Стойне Василев.