Цените на петрола се понижиха в петък след динамична търговия, но за седмицата на борсата ICE в Лондон европейският бенчмарк Брент затвори сесията с 5,95% седмичен ръст (2,09 долара) на ниво 35,10 долара за барел, съобщи Investing.com. Това е първото седмично повишение от месец насам.
По-рано през седмицата сортът поскъпна до 37 долара за барел, което беше най-високото ниво от 5 януари насам. Пазарните участници все още имат надежди, че големите производителки биха могли да се договорят за понижения в добива.
В понеделник към 9:50 часа българско време Брентът се търгува с 0,24% повишение до 32,86 долара за барел, а американският лек суров петрол WTI поскъпва с 1,62% до 35,67 долара за барел.
В четвъртък министърът на петрола на Венецуела Еулогио дел Пино заяви, че четирите държави заедно със Саудитска Арабия, Русия и Катар ще се срещнат в средата на март, за да обсъдят усилията за стабилизиране на петролния пазар.
По-рано този месец страните постигнаха договорка за замразяване на добива на януарските нива, но само ако и останалите играчи се присъединят. Иран обаче изглежда няма намерение да свива добива.
На нюйоркската борса New York Mercantile Exchange американският лек суров петрол WTI поевтиня леко в петък и приключи седмицата на ниво 32,78 долара за барел. По-рано през седмицата цената се покачи до 34,69 долара за барел – най-високото ниво от 28 януари.
В петък частната компания за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes oбяви, че броят на нефтените платформи в САЩ се е понижил с 12 до 400 миналата седмица, което беше 10-о поредно седмично понижение. Въпреки това в петък цените на петрола записаха спадове.
WTI записа ръст от 1,03 долара (3,14%) за седмицата, което е второ поредно седмично повишение.
Анализаторите обаче предупреждават, че пазарните условия остават нестабилни, след като резервите в САЩ се увеличиха с 3,5 милиона барела миналата седмица до рекордните 507,6 милиона барела по данни на Администрацията за енергийна информация.
Запасите в хранилището Кушинг, Оклахома, което е разпределителен център за WTI, нараснаха с 333 000 барела миналата седмица.
Investing.com припомня, че от средата на 2014 г. цената на петрола падна с около 70%.
В петък цената на златото рязко се понижи, след като сравнително добрите макроикономически данни подкрепиха перспективите за повишаване на лихвените проценти и съответно оскъпиха долара.
Фючърсите върху златото с доставка април на платформата Comex поевтиняха с 18,40 долара (1,49%) и затвориха седмицата на нива 1 220,40 долара за тройунция. За седмицата благородният метал отчита спад от 6,30 долара (0,86%), което е второ поредно седмично понижение. Все пак златото поскъпва с близо 15% от началото на годината, подкрепено от опасенията за забавяне на глобалната икономика.
Фючърсите върху среброто с доставка март се понижиха с 67,6 цента миналата седмица (4,45%) и приключиха сесията в петък на ниво от 14,68 долара за тройунция. Това е второ поредно седмично понижение за среброто.
Медта с доставка март поскъпна с 5,1 цента (2,49%) в петък и приключи седмицата на цена от 2,118 долара за паунд. За седмицата металът поскъпва с 2,1 цента (2,07%) заради очакванията за допълнителни стимули от централните банки в Европа и Азия.