Обезценяването на петрола с повече от 70% от юни 2014 г. насам (1) доведе до банкрут на над 40 петролни и газови компании и 250 хил. загубиха работните си места само в САЩ за 2015 г. А износителите на петрол Азербайджан и Венецуела са пред национален фалит и тяхното спасяване зависи от евентуален пакет от заеми на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ).
Въпреки потъването на цената на петрола през последната година и половина анализаторите от инвестиционния посредник Карол посочват, че стойността на нефта вече е много близко до разходите за добива му. Заинтересованите от цената на „черното злато“ обаче трябва да наблюдават отблизо растежа на глобалното потребление, предизвикано от развиващите се пазари, и споразуменията между страните производителки.
Цена на добива
Анализ на Карол по данни към януари 2016 г. сочи, че среднопретегленият разход за добив на нефт е 29,85 долара за барел. С най-ниски разходи за добив е петролът, добиван в Близкия изток, като там разходите за барел варират между 6 и 10 долара за барел. При другите сухоземни добиви постиганата цена варира в широк диапазон от 10 до 40 долара за барел. Шистовият нефт, който САЩ развиват, има ценови диапазон на добив от 50 до 90 долара за барел, а шистовите пясъци са в границите от 35 до 70 долара за барел.