Русия иска да види подобряване на отношенията между Иран и Саудитска Арабия в момент, в който има нужда от общи действия по отношение на глобалните цени на петрола, коментира Замир Кабулов, високопоставен представител на руското външно министерство, цитиран от информационна агенция RIA в понеделник.
Русия, един от най-големите производители на петрол в света, многократно отказва да си сътрудничи с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) през последните години въпреки понижаващите се цени на петрола – живителната сила на икономиката на страната.
Всяка надежда за сключване на сделка по глобалното производство засега се проваля заради позицията на Иран, коментира Ройтерс. Техеран увеличава производството си в опит да си спечели пазарен дял след вдигането на санкциите, проправяйки си път за повторно навлизане на пазара след дълга липса.
Перспективата за сътрудничество между Иран и водещия производител Саудитска Арабия допълнително се усложнява от факта, че двете страни са геополитически врагове, които подкрепят различни страни в конфликтите в Сирия и в Йемен.
„Нуждаем се от стабилност на пазара на петрол и завръщане към нормални цени на суровия петрол“, заявява Кабулов.
„Това са ключовите страни, Саудитска Арабия и Иран, който се стреми към завръщане на петролния пазар след вдигането на санкциите“.
Някои страни от ОПЕК се опитват да постигнат консенсус сред групата, докато други страни нечленки подкрепят замразяване на производството на петрол, заявиха запознати с дискусиите източници миналата седмица. Това е възможен опит за преодоляване на глобалното презасищане без да се ограничават доставките.
Най-големият износител на петрол Саудитска Арабия може би започва да приема идеята, макар че е твърде рано да се каже дали ще даде благословията си, тъй като всяка сделка ще зависи основно от ангажимент на Иран за ограничаване на плана му за увеличаване на износа, казват източниците.
Дори докато представители на двете страни обсъждаха възможността за общи действия, през миналия месец Русия и ОПЕК са продължили да добиват петрол на едни от най-високите нива от години насам, което предполага, че и двете страни продължават да се бораят пазарен дял.
Междувременно бенчмаркът на петрола сорт Брент се понижи с около 70% от средата на 2014 г. насам.