fallback

Сечин: ОПЕК и "роботизираните" трейдъри са виновни за срива на петрола

Балансът на пазара ще се възстанови до края на годината, вярва директорът на "Роснефт"

16:57 | 10.02.16 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Главният изпълнителен директор на "Роснефт" Игор Сечин обвини „роботизираните“ трейдъри и производителите от Близкия изток и САЩ за срива на цените на петрол. Изказването е признак, че е малко вероятно Москва да отвърне на призивите за координирано съкращаване на производството с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), коментира Financial Times.

Ръководителят на контролираната от Кремъл компания, който е близък съюзник на президента Владимир Путин, вярва, че решението на Саудитска Арабия да вдигне производството на петрол е било политическо мотивирано.

„В края на 2014 г. някои производителки от Близкия изток последваха САЩ в желанието си да увеличат добива“, каза Сечин по време на международната петролна седмица в Лондон. „Те целенасочено създадоха тази ситуация и са виновни за ниските цени“.

Сечин продължи, заявявайки, че плановете на Саудитска Арабия да приватизира част от държавната си петролна компания – Saudi Aramco, са добре дошли, тъй като това ще наложи известно раздалечаване между взимането на решения и политиката.

„Това ще позволи повече яснота около ефективността и резервите“, каза Сечин. „Ще направи решенията независими и разделечени от политиката. Ще ги направи по-отговорни“.

Страната членка на ОПЕК Венецуела поиска от Русия, една от само трите страни, произвеждащи над 10 млн. барел на ден петрол, заедно със Саудитска Арабия и САЩ, да се присъедини към обсъжданията на възможни координирани съкращения на производството.

Сечин обаче от дълго време се противопоставя на идеята Русия да намали добива си, твърдейки, че климатът ѝ е труден и че има най-ниските производствени разходи в света.

Русия се оказа от другата страна на линията спрямо Саудитска Арабия и при интервенцията си в Сирия в подкрепа на президента Башар Асад.

Коментарите на Сечин по отношение на цените на петрола бяха по-оптимистични в сравнение с други изказвания на годишната конференция, където засега доминират по-песимистични настроения.

Той обвини „финансовите играчи“ и автоматизираните „роботизирани“ трейдъри за спада на цените, заявявайки, че сривът до почти 30 долара за барел не се дължи на търсенето и предлагането.

Сечин заяви, че намаляването на добива с 1 млн. барел на ден ще помогне да се ускори ребалансирането на пазара, като според Роснефт това така или иначе ще се случи към края на 2016 г.

Той очаква цените да се възстановят по-късно през годината заради забавяне на американското шистово производство.

„Вярваме, че през следващите години американският шистов петрол ще изгуби хватката си върху пазара“.

Сечин заяви, че търсенето и предлагането ще постигнат баланс до края на 2016 г.

На запитване от FT дали "Роснефт" би се присъединила към намаляване на добива Сечин отговори на въпроса с въпрос.

„Вие ми кажете кой точно ще съкращава производството“, попита Сечин.

Всичко за цената на петрола следете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:53 | 07.09.22 г.
fallback