fallback

Как китайската Нова година може да подкрепи цените на петрола

1 млрд. души се отправят на път за период от 40 дни и това е най-големият и важен туристически сезон в Китай

12:56 | 08.02.16 г. 5
Автор - снимка
Създател

Стотици милиони китайци пътуват с кола за Новата година. Потреблението на гориво ще скочи през „сезона на активно шофиране". Дали това е достатъчно, за да бъдат подкрепени цените на петрола?

Отдавна ни е известен ефектът, краткотраен между другото, на "сезона на активно шофиране" в САЩ върху търсенето и цената на петрола. В началото на всяко лято милиони американци тръгват на почивка - с кола или със самолет, тласкайки нагоре потреблението на бензин. Това явление е предизвестено и очаквано от пазарите. Този ваканционен сезон вече стана факт и в Китай по време на Новата година, която се отбелязва от една пета от световното население, пише в електронното си издание френският в. „Ле-з-еко", цитиран от БТА.

Не всеки китаец има автомобил, но това е най-голямата миграция на планетата - 1 милиард души се отправят на път за период от 40 дни и това е най-големият и важен туристически сезон в Китай. Новата година или Празникът на пролетта тази година започва днес, на 8 февруари.

Според икономиста Марк Кийнън от Societe Generale Китай ще регистрира 3,2 милиарда пътувания по пътищата, а това са 2,6 милиона дневно, или с 890 хил. повече, отколкото в обикновен ден. Китайците обаче ще пътуват и със самолет - очаква се този избор да направят 42 милиона китайци с 62 хил. полета дневно, което пък е с 24% повече, отколкото в нормално време. „Тези цифри са невероятни", признава Кийнън.

„Влиянието на китайската Нова година върху търсенето на петролни продукти в Китай е значително и трайно нараства", допълва стратегът, който се опитва да анализира последиците от тази миграция върху търсенето на бензин, дизел и керосин. За последните 5 години потреблението на горива се е увеличило с 217 хил. барела дневно през януари и с 292 хил. през февруари спрямо средното за месец. Това е много над средното нарастване за последните 10 години (166 хил. барела през януари и 215 хил. през февруари).

Разбира се, в условия на масирано свръхпроизводство въздействието върху цената на "черното злато" вероятно ще бъде ограничено, но на пазар, който търси равновесие, тази даденост би могла да бъде фактор в краткосрочна перспектива, отбелязва френският икономически всекидневник.  

Повече по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:30 | 13.09.22 г.
fallback