Фючърсите връху златото с доставка през април се повишиха в петък след доклада за заетостта в САЩ и приключиха седмицата на ниво 1 157,80 долара за тройунция. Така благородният метал записа седмично повишение от 3,7%. От началото на годината златото поскъпва с 10,75%, посочва Investing.com.
Поскъпването на златото до голяма степен беше повлияно от забавянето на глобалния икономически растеж и колебанията на финансовите пазари.
Среброто поскъпва с 3,8%, а медта - с 1,7% през миналата седмица, което е трети пореден седмичен ръст и за двата метала.
Американският лек суров петрол WTI поевтиня в петък и изпрати седмицата със 7,83% понижение. От началото на годината спадът е близо 17%.
При европейския бенчмарк Брент седмичното понижение е близо 5%.
Към 9:00 часа българско време WTI се търгува с ръст от 0,73% до 31,12 долара за барел, сходно е и поскъпването при Брента – 0,70% до 34,30 долара за барел, след като представители на Саудитска Арабия и Венецуела са провели среща, на която са дискутирали възможността за стабилизиране на пазара, а американски данни сигнализираха, че инвеститорите са разделени по отношение на движението на цените.
Доларът беше подкрепен от смесените данни за заетостта в САЩ в петък и доларовият индекс се повиши до 96,98 пункта в петък, тоест над 3-месечното дъно, достигнато по-рано през сесията. Силният долар натежава на цените на суровините, деноминирани в долари, тъй като те стават по-скъпи за притежателите на други валути.
Все пак при доларовият индекс има седмично понижение от 2р61%, което е най-резкият седмичен спад от октомври 2011 г.
През изминалата седмица еврото поскъпва с 3,05% спрямо долара, което е най-големият седмичен скок от края на април 2015 г.
Цените на петрола остават под натиск заради несигурността около евентуална сделка между ОПЕК и други други държави износителки за понижение на добива и овладяване на свръхпредлагането.