Държавите от Централна и Източна Европа рядко използват европейското финансиране за преходни енергийни проекти и вместо това насочват средствата за проекти, които укрепват зависимостта им от изкопаемите горива. Това се посочва в доклад на “Friends of the Earth Europe”, цитиран от онлайн изданието euractiv.com.
Според данните в доклада само 7% от 178 млрд. евро, разпределени между девет държави от региона, са били изразходени за възобновяема енергия, повишаване на енергийната ефективност или изграждане на интелигентни мрежи.
Докладът обхваща отпуснатите средства от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионните фондове за периода 2014-2020 г. в Полша, Естония, Латвия, Литва, Словакия, Унгария, Румъния, Хърватия и Чехия.
Кохезионните фондове, фондът за регионално развитие и Европейският социален фонд са основните инструменти в подкрепа на инвестициите в инфраструктура в Европа. За програмния период до 2020 г. тези фондове ще разпределят 351 млрд. евро на държавите членки в Европейския съюз (ЕС).
На практика по-голямата част от тези средства се изразходват за проекти, свързани с въглища, природен газ и замърсяващ транспорт. Това затвърждава зависимостта на страните от Централна и Източна Европа от изкопаемите горива, което е в ущърб на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност, коментира Маркус Трилинг, специалист по европейско финансиране в Bankwatch.
Сред многото посочени примери са Полша и Чехия, които финансират подмяната на старите въглищни котли с по-новите модели под предлог, че защитават околната среда.
Хърватия и Естония също са разкритикувани за използване на еврофондовете за разширяване на летищата, въпреки че тези проекти не са допустими за финансиране от ЕС.
Неправителствената организация посочва, че Брюксел трябва да обърне по-голямо внимание на това как се използват средствата, за да гарантира, че проектите са в съответствие с климатичните цели.