IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кой се страхува от евтиния петрол?

Петролните шокове имат рядката сила да пускат чудовища на свобода

09:49 | 24.01.16 г. 39
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Подобно на финансовите отливи от банките и пазарните сривове петролните шокове също имат рядката сила да пускат чудовища на свобода. Още с арабското петролно ембарго от 1973 г., хората научиха, че внезапните скокове на цената на петрол водят до икономически хаос, коментира Economist. И обратното - когато цената се срива заради пренасищане, както през 1986 г., това донася на света доста добрини. Основното правило е, че 10-процентов спад на цените на петрола насърчава растежа с 0,1-0,5 процентни пункта.

През последните 18 месеца цената се понижи с 75% от 110 долара за барел до под 27 долара. И все пак този път ползите не са толкова сигурни. Въпреки че потребителите печелят, производителите преминават през болезнени страдания. Последиците се разливат на финансовите пазари и може допълнително да потиснат доверието на потребителите. Може би ползите от толкова ултраевтин петрол са по-големи от разходите, но пазарите засега отчитат толкова бърз спад тази година, че дори това не е толкова сигурно.

Светът се дави в петрол. Добивът на Саудитска Арабия е почти на пълни обороти. Широкоразпространено е мнението, че саудитците искат да изкарат производителите с високи разходи извън индустрията, включително някои от фракинг компаниите, които увеличиха петролното производство в САЩ от 5 млн. барела на ден през 2008 г. до 9 млн. барела на ден днес. Саудитска Арабия ще е подготвена и да понесе сериозни загуби, за да спре съперника си Иран, който тази седмица е на път да се присъедини отново към петролните пазари с потенциално производство от 3-4 млн. барела на ден, след като ядрените санкции бяха вдигнати.

Въпреки усилията на Саудитска Арабия обаче производителите се оказаха гъвкави. Много фракинг компании намалиха производителността. Те ненавиждат идеята да разработят кладенците си, само за да могат борсовите спекуланти, които дебнат зад ъгъла, да оберат печалбата, когато цените се възстановят. Те няма да се откажат и докато цените успяват да покрият ежедневните им разходи, като в някои случаи е достатъчна цена за барел от 15 долара. Междувременно петролните резерви в предимно богатите страни членки на ОИСР през октомври са колкото нетния внос за период от 267 дни, почти с 50% повече отколкото преди пет години. Резервите ще продължат да растат, особено, ако търсенето в Китай и останалата част на Азия се забави с повече от очакваното. Прогнозирането на цената на петрола е безполезна дейност, но малко очакват тя да започне да се вдига преди 2017 г. И макар че според някои днешната цена може би показва дъното на барела, други предвиждат, че тя може да падне до 10 долара.

Някои може би ще кажат – колкото по-ниска, толкова по-добре. Само вижте как евтиният петрол даде тласък на вносителите – от Европа до Южна Азия. Сумата за внос на петрол в еврозоната се е понижила с 2% от БВП от средата на 2014 г. Индия, например, се превърна в най-бързо разрастващата се голяма икономика в света.

И все пак новият спад е и източник на безпокойство. Сриващите се приходи може да доведат до политическа нестабилност в крехки части на света, като Венецуела и Персийския залив, и да засилят конкуренцията в Близкия изток. Евтиният петрол намалява и глобалната цена на природния газ, който измества доста по-мръсното гориво – въглищата. В дългосрочен план обаче евтините изкопаеми горива намаляват желанието за предприемане на действия по климатичните промени. Най-тревожното от всичко е разяждащата нова икономика на петрола.

Последна актуализация: 00:20 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

38
rate up comment 7 rate down comment 8
data
преди 8 години
мале , мале . Отиваме в дълбоката теория : Парите какво са ? Някой май не е внимавал в час ? Или и ти кат инджинерина : писането на глупости в икономически форум ти е хоби ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
През 1956год. главният геолог на Шел д-р Хъбарт казва ,че 1970год. ще пикът на петрола в САЩ и точно така става и Джими Картър поръчва и 1980год. има официален държ.доклад за запасите и политиките на САЩ водят до убийства на милиони след 20 секунда тук - https://***.youtube.com/watch?v=incycb3wUL8Въпроса е защо 1996год. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663Тоест защо 20-30год. не се прави нищо ?! Дори за горивна ефективност - http://***.greentech.bg/archives/58888Ядосан съм защото Жак Фреско още 1974год. говори за ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Аз не откривам топлата вода а просто ''бия камбаната'' за идващите катастрофи - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972,и декември 2012год. изпратих писмо първо на всички държавни органи у нас ,и 2013г. на Европ.комисия и парламент ,и ООН но незнам дали си прочели. Идеята ми е да информирам повече хора а те още хора като геометрична прогресия за да има силно гражд.общество за да вземем мерки и следим ,и натискаме държ.власти да действат правилно за да избегнем катастрофите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 2 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Аз се опирам на докладите на ООН ,Световната банка ,МВФ ,Межд.агенция по енергетиката , Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и доклада на Европ.комисия - http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/energy2_bg.pdfДоклада на ООН е грешен - http://***.greentech.bg/?p=21201,и съм готов да застана пред всички академии на науките ,експерти и NASA за да обясня подробно защо е грешен - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 и Рокфелерови го признават - http://frognews.bg/news_76750/ но уж САМО заради затоплянето се отказват от петрола Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Трябва да се мисли 50-100год. напред тоест столетия и да оставим нещо на нашите деца и внуци а не екологичен,енергиен и финансов апокалипсис
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 0 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
САЩ искат да фалират Русия т.е. да свалят Путин и естествено те се страхуват най-много НАЙ-ВАЖНОТО сега е колко са запасите на петрол и на колко процента може да се откажем от него както и колко е техн.време за трансформацията на транспорта ,енергетиката и селското стопанство за функциониране без петрол - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558 за да се избегне и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 10 rate down comment 4
крас
преди 8 години
ЖИВОТА НЕ Е ТОВА КОЕТО ТИ МИСЛИШ, ЧЕ Е ПРАВИЛНО , А ТОВА КОЕТО СИЛНИТЕ НА ДЕНЯ ГО НАЛАГАТ!КОИ СА СИЛНИТЕ ЛИ?!Виж какво се случва в СИРИЯ и вече си наясно че правото е не на този които го има , а на този КОЙТО ГО НАЛАГА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 2
крас
преди 8 години
НЯКОИ НЕ СА НАЯСНО, ЧЕ ЗЛАТОТО СЪЩО Е РАЗПЛАЩАТЕЛНО СРЕДСТВОВИЖТЕ ТОВА : https://***.mataf.net/bg/currency/converter-XAU-USDИЛИ ТОВА :https://***.mataf.net/bg/currency/converter-USD-XAUИМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРЕЦЕНИТЕ С КАКВО ЗЛАТНО ПОКРИТИЕ Е ОБЕЗПЕЧЕНА ВСЯКА ЕДНА ВАЛУТА!ЩЕ БЪДЕТЕ МНОГО ИЗНЕНАДАНИ КАТО ОТКРИЕТЕ КОЯ ВАЛУТА ИМА НАЙ ГОЛЯМО И КОЯ НЯМА ИЗОБЩО ЗЛАТНО ПОКРИТИЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 2
nesduhan_trader
преди 8 години
Тотално сменихте темата. Тезата,че "жълтото" няма практическо приложение е дълбоко погрешна. Просто стоковата му стойност е в пъти по-ниска. А стойността му като потенциална глобална валута - много по-висока. Възникват обаче доста въпроси: налагането на стокови пари не е ли акт на война, била тя и студена? Кой ще седне да налага метала като платежно средство, след като най-голям негов притежател е точно този, който печата и доларите? И трето след като системата се основава на доверието, а същото бъде загубено, няма ли да бъдат предизвикани непредвидими катаклизми? И последно, не е ли по-логично да се върне обезпечението на хартийките, вместо директно да се преминава към стокови пари? Няма да е зле да пуснете линкове към законодателните инициативи, за които говорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 8 години
хахахах и как в РЕАЛНИЯ свят се разплащат е РЕАЛНО злато ? На гръб ли го носи купувача ? Май нещо реално не сте в ред
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още