Миннодобивната компания BHP Billiton разкри, че е понесла сериозен удар от острия спад нa цените на петрола с отписване на огромни американски шистови активи за 7,2 млрд. долара, съобщава Financial Times.
Обезценяването на активите, които възлизат на 4,9 млрд. долара след данъците, е най-голямото, обявено от англо-американската група от началото на внезапния спад на цените на суровините, което унищожава минния и енергийния сектор.
BHP, миннодобивната компания с най-голяма стойност по пазарна капитализация, винаги е била необичаен пример в сектора заради значителния си петролен бизнес. Тя сериозно разшири експозицията си към петрола през 2012 г., когато вложи над 20 млрд. долара в американски шистови придобивания.
Обезценяванията, обявени в петък, означават, че ВНР е отписала почти 13 млрд. долара по сделки, в които, в допълнение към разходите за закупуване, е вложила капиталови инвестиции за над 15 млрд. долара. Групата заяви, че стойността на континенталните американски активи сега възлиза на 16 млрд. долара след обезценяване и амортизация и заедно с отложени данъчни пасиви за 4 млрд. долара.
Андрю Маккензи, главен изпълнителен директор, заяви, че петролните и газовите пазари са значително по-слаби от очакванията. „Реагирахме бързо, като драматично съкратихме нашите оперативни и капиталови разходи. Макар че постигнахме значителен напредък, драматичният спад на цените доведе до разочароващото отписване, обявено днес“, казва той.
„Оставаме обаче уверени в дългосрочните перспективи и качеството на площите ни. Позициите са ни добри и можем да отговорим на възстановяване“.
ВНР каза, че значително ще намали производството си от петролни активи, понижавайки броя на платформите до 5 от 26 преди година.
Промяната отразява как средата в американския шистов сектор е повлияла отрицателно на ВНР, която преди това подчерта рязко намалените оперативни разходи и гъвкавостта на американския си бизнес в сравнение с дългосрочните си миннодобивни дейности.
Острото забавяне на петролния сектор повишава вероятността ВНР да направи безпрецедентно намаляване на дивидента, може би още следващия месец, когато групата трябва да обяви резултатите си за първата половина на финансовата година.
ВНР не е намалявала прогресивния си дивидент* от сливането си с Billiton през 2001 г. Плащанията обаче са орязани в минния сектор, тъй като сривът на суровините затрудни способността на миннодобивните компании да се изплаща на акционерите.
Групата вече бе ударена от понижаващите се цени на желязната руда – с над 75% надолу от пика ѝ през 2011 г., и на медта, която поевтиня с над 50% от пика си.
Инвестициите на BHP в шистовия бизнес се увеличиха значително при управлението на Мариус Клоперс, предшественик на Маккензи. Той напусна BHP преди почти три години, след като зараждащият се спад на цените на суровините принуди минния сектор да намали плановете си за експанзия и съкрати разходите.
BHP заяви, че коригира надолу средно- и дългосрочните си прогнози за цената на газа, както и кратко- и средносрочните си очаквания за цената на петрола. „Нашите дългосрочни предположения за цената на петрола продължават да отразяват интересните основи на търсенето и предлагането“, казва тя.
*Прогресивната политика при дивидентите предвижда увеличение на дивидента минимум със същия темп, с който расте печалбата на акция. Ако обаче печалбата на акция пада, обикновено не се очаква намаление на дивидента.