Президентът на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Ибе Качикву заяви днес, че очаква да бъде свикана извънредна среща на картела в началото на март, за да се обсъди на нея сривът на цените на петрола, предаде AFP.
Ибе Качикву, който е и държавен секретар по петрола на Нигерия, каза на конференция в Аду Даби, че е необходима извънредна среща на картела по цените, които достигнаха най-ниските си равнища за последните 12 години.
„Ние казваме, че ако тя (цената, бел. ред.) удари 35 (долара за барел), ще започнем да планираме извънредна среща“, заяви Качикву.
По думите му "редица членки" на ОПЕК са настояли за среща, без да уточнява кои са те, като според Качикву настоящите цени са създали нуждата от събиране.
Президентът на ОПЕК обаче подчерта, че ще се консултира за такава среща с всички страни членки, сред които са износителите на черно злато, оглавявани от Саудитска Арабия, които досега отказват да намалят производството си, за да запазят пазарните си дялове.
Това не е първото подобно изказване на нигерийския министър. И в средата на декември той заяви, че ОПЕК може да свика спешна среща, ако цените на петрола продължават да падат. Въпреки това тогава той поясни, че „се очаква до февруари следващата година да се види тенденция за покачване на цените на петрола“.
Също през декември и генералният секретар на ОПЕК Абдула ал Бадри заяви, че през 2016 г. цените на петрола може да тръгнат нагоре. Бадри посочи още, че добивът от страни извън ОПЕК ще падне с около 400 хил. барела на ден през 2016 г. Генералният секретар очаква през следващите две до три години да бъде регистриран спад в глобалното производство на петрол.
WBP online обаче посочва, че мнозина анализатори са песимистично настроени и допускат допълнително поевтиняване през 2016 г.
Днес петролът продължава да поевтинява, като за пореден път удари 12-годишно дъно, а мнозина анализатори предвиждат още спадове. Към 9:37 часа американският лек суров петрол се търгува с понижение от 2,53% до 30,62 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент – с 1,69% спад до 31,05 долара за барел.