fallback

Ръстът на търсенето на петрол в световен мащаб ще се забави през 2016 г.

Безмилостното свръхпредлагане ще влияе на пазара догодина, посочва Международната агенция за енергетика

19:11 | 11.12.15 г. 17
Автор - снимка
Създател

Растежът на търсенето на петрол в световен мащаб ще се забави догодина заради „безмилостното“ свръхпредлагане. Това прогнозира Международната агенция за енергетика (МАЕ) в свой доклад, цитиран от CNBC, който може да създаде допълнително напрежение върху иначе разстроените цени на петрола.

Според МАЕ „първи признаци за забавяне“ в глобалното търсене на петрол се наблюдават през четвъртото тримесечие на 2015 г.

„За 2016 г. се очаква ръст на глобалното търсене от 1,2 млн. барела на ден, което е забележимо забавяне от тазгодишния 5-годишен връх, след като редицата фактори, които допринесоха за рязкото повишаване на използването на петрол, е много вероятно да се окажат временни“, гласи месечният анализ на МАЕ.

Ранни индикации за четвъртото тримесечие на 2015 г. показват, че ръстът се забавя до 1,3 млн. барела дневно на годишна база спрямо пика от 2,2 млн. барела дневно през третото тримесечие. МАЕ отбелязва и че по-слабите условия от страна на търсенето в САЩ от септември са сред основните причини за намалението.

Цените на петрола доближиха 7-годишно дъно в началото на декември, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да продължи да произвежда на рекордни нива, защитавайки пазарния си дял. Миналия месец МАЕ посочи, че през ноември ОПЕК е държал „лъвския пай от растежа“ на глобалните петролни доставки.

В петък фючърсите върху петрола сорт Брент слязоха под цена от 39 долара за барел, а тези върху американския суров петрол WTI – под 36 долара.

Ценовият срив се задълбочи, след като 12-членният картел, начело със Саудитска Арабия, реши да не намалява производството, за да окаже подкрепа на цените. На хода се гледа като на опит за натиск върху конкурентите, най-вече шистовите петролни производители в САЩ.

Тъкмо когато ръстът на търсенето на петрол в глобален мащаб показа признаци на забавяне, предлагането се покачи през ноември до 96,9 млн. барела на ден „заради леко по-голямото производство на ОПЕК“, отчита МАЕ.

„Общото предлагане беше с 1,8 млн. барела на ден над нивото отпреди година, като ОПЕК държеше лъвския пай. Предлагането извън ОПЕК се задържа на ниво от 58,5 млн. барела на ден през ноември, но годишният ръст се забави от отчетените в началото на 2015 г. 2,2 млн. барела“, пише МАЕ.

Все пак това МАЕ регистрира, че въпреки ценовия срив и забавящото се търсене добивът на суров петрол от ОПЕК нарасна с 50 хил. барела на ден през ноември до 31,73 млн. барела. „след рекордно производство от Ирак и по-голямо предлагане от Кувейт, които засенчиха загубите от африканските членове“.

Седмицата беше тежка за петрола и акциите на добивните и преработващите компании, които поевтиняха допълнително след решението на ОПЕК от 4 декември да не свива добивите.

Инвеститорите по целия свят видяха как само за седмица след срещата на ОПЕК петролните компании изтриха 230 млрд. долара от общата си пазарна капитализация, пише Bloomberg.

Компаниите, които добиват и рафинират петрол и проучват за залежи, заедно с тези, които им предоставят услуги, вече имат обща пазарна капитализация от около 3,73 трлн. долара спрямо 3,96 трлн. долара на 3 декември – денят преди ОПЕК да заседава във Виена.

Така например, най-голямата петролна компания в света Exxon Mobil Corp. изгуби 11 млрд. долара от капитализацията си, а PetroChina Co. - над 16 млрд. долара, сочат данни на Bloomberg. Chevron е изтрил над 20% от стойността си, а най-големият петролен производител в Европа - Royal Dutch Shell - 33%, като акциите му се търгуват на най-ниското си ниво от юли 2009 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:21 | 10.09.22 г.
fallback