Големият въпрос на петролния пазар през последно време е дали цените ще се оттласнат от дъното през 2016 г. или ще продължат срива надолу. От началото на годината суровината поевтиня с близо 18% и няма причина да се смята, че сривът е приключил, коментира Джеси Коен от Investing.com.
Според него има 5 мечи фактора, които доминират пазара, поради което през 2016 г. петролът може да се търгува между 25 и 35 долара за барел.
1. Добивът на петрол изпреварва търсенето след бума на шистовата индустрия в САЩ и след решението на ОПЕК да не ограничава производството, за да запази пазарния си дял. Според месечния доклад на организацията за октомври добивът в рамките на картела e около 31,64 милиона барела на ден, което се доближава до рекордно високи нива.
2. Предлагането от ОПЕК се очаква да се увеличи още повече, когато Иран се завърне на петролния пазар, щом международните санкции бъдат вдигнати. Режимът в Техеран искат да удвои износа си на петрол до 2.3 милиона барела на ден до средата на следващата година, като по този начин свръхпредлагането ще нарасне още повече.
3. Притесненията за високото предлагане в САЩ, въпреки намаляващия брой на нефтените платформи, също би провокирало мечи нагласи. Според компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes броят платформи в САЩ в началото на ноември е бил 574, което е близо до най-ниското ниво от 2010 г. През изминалите 11 седмици нефтените компании са затворили 101 платформи и това би трябвало да е бичи фактор, тъй като предполага намален добив в бъдеще. Все пак добивът на петрол в САЩ остава около 9 милиона барела на ден през изминалата година, което е близо до най-високото ниво от началото на 70-те години.
4. Тревогите за състоянието на глобалната икономика доведоха до твърдения, че пренасищането на пазара на петрол може да продължи по-дълго от първоначалните очаквания. Забавеният икономически ръст в Китай играе ключова роля, като търсенето на петрол в Поднебесната империя през септември е 226 500 барела на ден – най-слабият ръст от над 8 месеца. Азиатската държава е вторият най-голям потребител на петрол след САЩ.
5. Насрещни ветрове ще дойдат и от силния долар, щом Федралният резерв на САЩ реши да вдигне лихвените проценти. Така суровините, деноминирани в долари, ще станат по-скъпи за купувачи, които ползват други валути.
Всички тези фактори показват, че връщането на баланса между търсенето и предлагането е далеч, поради което и цените на петрола ще останат ниски, коментира Джеси Коен.