Фючърсите върху петрола се обезцениха в петък до триседмично дъно, след като по-силният долар и продължаващите опасения за наводняването на пазара на фона на по-слабото търсене натиснаха надолу цените.
На борсата ICE в Лондон цената на фючърсите върху петрола сорт Брент с доставка през декември приключи петъчната сесия на ниво от 47,99 долара за барел, което е спад от 0,19 на сто, или 9 цента. По-рано през сесията цената падна до 47,45 долара – най-ниското ниво от 2 октомври, обобщава Investing.com.
За седмицата брентът бележи ново поевтиняване – с 2,39 долара, или 4,89% заради опасенията за глобалната икономика, както и заради страховете, че глобалното предлагане надминава търсенето за по-дълъг период от очаквания.
Доларовият индекс, който измерва силата на зелените пари срещу кошницата от шестте основни валути на страни, с които САЩ търгуват, се изстреля в петък, за да приключи до 97,24, най-високото ниво от 12 август. Зелените пари приключиха седмицата с ръст от 2,8%, първият седмичен ръст от четири седмици насам.
Деноминираните в долари петролни фючърси са склонни да поевтиняват, когато цената на долара се покачва, тъй като това прави по-скъп петрола за купувачи в други валути. Доларът нарасна поради неясните перспективи заради паричната политика на Федералния резерв и основните централни банки в Европа и Азия.
Народната банка на Китай намали през седмицата основния лихвен процент с четвърт процентен пункт до 4,35%, поредната стъпка от поредицата мерки, насочени към стимулирането на икономическата активност и повишаването на растежа. Това бе шестото понижение на лихвите за последните 12 месеца, което подхранва опасенията, че икономическият растеж отслабва повече от очакваното. Китайската икономика отчете най-слабия си ръст от шест години насам – 6,9% през третото тримесечие. Въпреки че стойността беше малко над очаквнията, новините увеличиха натиска над властите да разширят мерките за стимулиране на икономическия растеж.
Китай е вторият най-голям потребител на петрол след САЩ и е истински двигател на засилването на търсенето.
На борсата в Ню Йорк New York Mercantile Exchange цената на лекия суров петрол с доставка през ноември се сви със 78 цента, или 1,72%, в края на петъчната сесия до 44,60 долара за барел. По-рано цената падна до 44,20 долара за барел – най-ниското ниво от 2-и октомври. За седмицата цената падна с 2,67 долара, или 5,63 на сто, което е осма поредна седмица на спад.
Доставчикът на услуги за нефтената индустрия Baker Hughes заяви късно в петък, че броят на работещите платформи в САЩ е паднал с 1 до 594 броя. С това бе маркиран и осмият пореден седмичен спад. Броят на платформите се разглежда като показател за бъдещото производство на петрол.
По-рано през седмицата последните данни от Американската енергийна агенция (EIA) показаха, че запасите на суров петрол в САЩ се повишават с 8 млн. барела през последната седмица. Пазарните анализатори очакваха те да нараснат с 3,9 млн. барела. Така запасите, на ниво от 476,6 млн. барела, остават на най-високото равнище от 80 години насам.
Сътресенията на пазара на петрол се увеличиха след неочакваното решение на Китай да девалвира юана на 11 август, което породи опасения, че икономиката може би се забавя с по-бързи темпове от очакванията. Китай е вторият по големина потребител на петрол в света след САЩ и е двигател на укрепващото търсене на петрол.
Цените на петрола са под силен натиск през последните месеци заради страховете, че пренасищането на световните пазари ще свали цените.
Добивът на петрол в глобален мащаб изпреварва търсенето след шистовия бум в САЩ и решението на Организацията на страните износителки на петрол миналата година да не ограничава добива. Всичко за цената на петрола четете тук