Забавянето на световния икономически растеж заедно със стабилното производство на страните от ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол) означава, че пренасищането на пазара на петрол ще продължи и през 2016 г., съобщава Financial Times, цитирайки водещия лидер в петролните прогнози.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви в месечния си доклад, че има „подчертано забавяне“ в растежа на търсенето на петрол, докато стимулите от по-ниските цени избледняват, а икономическата активност в страните, които разчитат на приходи от суровините, отслабва.
В същото време, въпреки че сривът на цените на петрола ограничава растежа на добива от американските шистови компании и други страни извън ОПЕК, допълнителното производство от Иран и от други производителки в организацията ще гарантира, че излишъкът от петрол ще продължи и през следващата година.
Сривът на цените на петрола е подкрепил силния растеж на търсенето на суровината през тази година. МАЕ обаче очаква ръстът на търсенето да спадне до 1,2 млн. барела на ден през 2016 г. до общо търсене от 95,7 млн. барела на ден, което е под първоначалните прогнози за 1,4 млн. барела на ден. Това е в рязък контраст с по-силния от очаквания ръст на търсенето от 1,8 млн. барела на ден през 2015 г. и общото търсене от 94,5 млн. барела на ден.
МАЕ, която използва прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) за основа на оценките си, заяви, че световните икономически перспективи са „по-песимистични“. Фондът каза по-рано този месец, че световната икономика за 2015 г. ще се разрасне с най-бавния си темп от глобалната финансова криза насам.
Най-големите потребители в света, като САЩ и Китай, са увеличили покупките на суров петрол през тази година, след като шестгодишният минимум на цените на петрола повиши търсенето на бензин, казва МАЕ. Но „положителните настроения в следствие на по-ниските цени“ отмират на фона на „очакванията, че цените на суровия петрол няма да преминат през същите тежки загуби като през 2015 г.“, добавя организацията.
По-слабият икономически растеж на зависещите от петрол икономики като Канада, Бразилия, Венецуела, Русия и Саудитска Арабия, също ще повлияе на растежа на търсенето. „По-ниските цени на суровините, без промяна на останалите условия, в крайна сметка означават по-ниските публични разходи и потенциално намаляване на потребителските разходи в много от тези страни“, казва МАЕ.
Световните доставки на петрол са се задържали на 96,6 млн. барела на ден през септември, след като спадът на производството в САЩ и други страни извън ОПЕК се компенсира от по-високите доставки от самия картел.
„Скъпите доставки, основно от извън ОПЕК, са принудени да напуснат пазара“, казва МАЕ. „Предлагането в САЩ, което бе двигател на растежа, вече бързо потъва“.
Предлагането на страните извън ОПЕК е спаднало със 180 000 барела на ден до 58,3 млн. барела на ден през септември, след като намаляването на разходите с над 20% от най-големите енергийни компании в света се е отразило на новите проекти и текущото производство. Очаква се добивът да е средно около това ниво през 2015 г. преди да спадне до 57,8 млн. барела на ден през следващата година заради все по-ниските цени на петрола.
„Най-рязкото забавяне е в САЩ“, посочва МАЕ. „Очаква се по-нататъшно намаляване на производителната активност от началото на септември насам да ускори спадовете в производството на американския лек петрол“.
Годишната печалба в САЩ е намаляла до 300 000 барела на ден от 1,6 млн. барела на ден по-рано през годината.
Доставките на страните извън ОПЕК обаче надминават очакванията, а Бразилия и Русия отчитат рекордни производствени нива през август и септември.
Доставките на суров петрол на ОПЕК, водени от рекордния иракски добив, компенсиращ намаленото производство от Саудитска Арабия, са нараснали с 90 000 барела на ден през септември до 31,7 млн. барела на ден. През последна една година групата е добивала по 31,2 млн. барела на ден, което с 1 млн. барела на ден повече от същия период на миналата година.