Ръководителят и основен акционер на „Лукойл“ Вагит Алекперов не изключва цената на петрола да се възвърне на нива от 65-90 долара за барел, но не уточни срока на прогнозата си.
„В света не се случват чудеса. Ако не инвестираш днес, значи утре няма да получиш продукция. В нашата индустрия не могат да се спрат инвестициите, защото благополучието зависи от тях. Затова вярвам, че цената ще достигне до нива, които ще ни позволят да съхраним инвестициите. А това са нива между 65 и 90 долара за барел“, казва Алекперов в интервю за телевизия "Россия 24".
Ръководителят на концерна отбелязва, че ръстът до тази цена ще позволи на компаниите да влагат в дългосрочни проекти за разработване на нови находища, например в „изследване на дълбоководната Арктика, където има потенциално перспективни места“.
Преди дни подобна прогноза направи и ръководителят на руския петролен гигант Роснефт Игор Сечин. По думите му цената на петрола ще се върне до нивата, които обезпечават доходността на инвестициите в добива на суровината.
Същевременно Алекперов припомня, че през 90-те години цената на петрола падна до 9–15 долара за барел, което доведе до рязко намаляване на инвестициите. В резултат на това след няколко години цената за барел скочи до 120 долара.
"Този цикъл ще се повтори. С времето ще се постигне баланс между търсенето и предлагането, като цената обективно ще отразява не само себестойността на петрола, но и икономическите фактори, на които разчитат инвеститорите", смята ръководителят на концерна.
В средносрочен план "Лукойл" прогнозира плавен ръст на цената на петрола през 2016 – 2018 г., като през идната година очаква средната цена на петрола да бъде 50-55 долара за барел.
Алекперов предполага също, че Русия и ОПЕК няма да успеят да се договорят за понижение на добива на петрол.
Припомняме, че през миналата седмица инвестиционната банка Goldman Sachs прогнозира спад в цената на петрола сорт Брент с 12,5 долара през 2016 г. При негативен сценарий и още по-голям добив на нефт и намаляване на потреблението може да се стигне дори до 20 долара за барел, смятат от Goldman Sachs.
В понеделник пък Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) намали прогнозата си за глобалното търсене на петрол през 2016 г. заради спада на търсенето от развиващите се страни. По-добрия от очакваното икономически растеж в САЩ и в еврозоната през тази година е основната причина ОПЕК да увеличи леко прогнозата си за търсенето през тази година - с 1,46 млн. барела на ден до 92,79 млн. барела на ден.