Пускането на първата линия от проекта за газопровод "Турски поток” се отлага заради политическата криза в Турция, съобщи днес заместник-председателят на управителния съвет на Газпром Александър Медведев, цитиран от ТАСС.
В петък Сефа Садък Айтекин, помощник-съветник в турското министерство на енергетиката и природните ресурси, цитиран от електронното издание на в. "Хюриет", заяви, че преговорите по газовия проект се замразяват. Той обясни патовата ситуация с "липсата на взаимно доверие" и настоя за "по-голяма гъвкавост" между страните, предава БТА.
Газпром и турската компания Botas подписаха меморандум за взаимно разбирателство за строителството на морски газопровод от Русия към Турция през Черно море през декември миналата година.
Решението за проекта "Турски поток" беше обявено при визитата на президента на Русия Владимир Путин в Анкара на 1 декември 2014 г. Тогава Путин посочи, че Русия се отказва от проекта “Южен поток” през България заради опозицията на Европейския съюз (ЕС).
Днес Медведев съобщи също, че европейски финансови институции проявяват предварителен интерес към финансирането на "Северен поток 2", като Газпром е започнал консултации и разчита на пари от Европа и Азия. Акционерните договорености по "Северен поток 2" остават в сила и се очаква той да бъде пуснат в експлоатация през 2019 г.
Проектът "Северен поток 2" предвижда да бъдат построени две нови линии на газопровода от Русия до Германия, който минава по дъното на Балтийско море.
Медведев допълни, че Газпром Експорт прогнозира износът на газ тази година да бъде на равнище 158 млрд. куб.м. Всекидневно Газпром Експорт изнася в Европа със 100 млн. куб. м повече газ, отколкото миналата година, по думите на Медведев.
Той добави, че компанията ще може през 2016-2017 г. да продава 10 на сто от износа си чрез газови търгове.
Газпром уточни днес, че неотдавнашният търг на газ, на който за първи път тества новата форма на продажба, няма да замести дългосрочните договори на компанията, информира Ройтерс. Тази форма на продажба е допълнителен инструмент, който не е алтернатива на системата на дългогодишните договори, посочва компанията в съобщение.
По-рано този месец Газпром проведе първия си търг, за да тества нов механизъм за определяне на цената. Компанията продаде над 1 млрд. куб. м от общо предложени 3,2 млрд. при по-висока цена, отколко при дългосрочните договори.