Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е предлагала на Русия да се присъедини към организацията. Москва обаче е решила да „остане наблюдател“. Това е съобщил по време на конференцията FT Commodities президентът на „Роснефт“ Игор Сечин, съобщава руската информационна агенция ТАСС.
Сечин коментира, че добивът на петрол в държавите от ОПЕК е държавна дейност, докато в Русия петролната индустрия била частна собственост, което е нехарактерно за организацията. Русия освен това трудно би се приспособила към темповете на добив на ОПЕК заради климатичните условия, допълва той.
„Руското правителство разбира разликите в условията на производство и собсвеност и затова се съгласи да запази статута си на наблюдател в ОПЕК“, посочил е Сечин на конференцията.
ОПЕК води активни консултации с трети страни заради силния спад на цените на петрола, отбелязва информационната агенция. Венецуела подготвя и извънредно заседание на организацията с участието на Русия, на което ще се разработят и подходящи мерки заради ценовия срив.
Сечин е коментирал още, че Европа остава основният пазар за руския петрол, но че азиатско-тихоокеанският пазар е все по-привлекателен за Русия. Въпреки нарастващите обеми обаче износът за Азия не надвишава 13-15% от общия износ на руски петрол.
По-рано, в интервю за германския Spiegel Сечин подчерта, че на Европа ѝ е нерентабилно да се откаже от покупките на руски нефт и газ, както и че сътрудничеството с Китай не означава, че „Русия ще отпише Европа от сметките си заради диверсификацията на пазарите“.
Сечин е съобщил на конференцията, че до 2020 г. компанията му вероятно ще излезе на пазара със собствен втечнен газ, след като приключи с осъществяването на проекта в Далечния изток „Сахалин-1“. Той се осъществява с подкрепата на ExxonMobil.
В момента групата се бори и за достъп до свободния капацитет на транссахалинската тръбопроводна система.
Ръководителят на "Роснефт" е съобщил още, че производството на петрол в Русия в обозримо бъдеще може да се увеличи до 700 милиона тона. По-рано Министерството на икономическото развитие на Руската федерация увеличи прогнозата за производството на петрол в Русия през 2015 г. до 530,5 милиона тона. Добивите към края на 2014 г. възлизат на 526,7 милиона тона.
Компанията също така не изключва предсрочно погасяване на дълга през 2015 г.