Фючърсите на суровия петрол се повишиха в петък, увеличавайки печалбата след най-големия си еднодневен ръст за повече от шест години от предния ден, в резултат на възстановяващите се капиталови пазари и новината за намаляващи петролни резерви, съобщава Ройтерс.
Американският суров петрол е напът да отбележи първата си седмична печалба за последните 11 седмици, приключвайки най-дългата серия на загуба от 1986 г. насам. Петролът сорт брент също ще отчете първата си седмична печалба от две седмици насам.
Акциите на азиатските борси продължиха световната положителна тенденция в петък, след като оптимистичните икономически данни на САЩ успокоиха настроенията, а китайските акции скочиха за втори ден след трудното начало на седмицата.
Контрактите на сорта Брент за октомври се вдигнаха с 24 цента до 47,80 долара на барел. В предишната сесия те приключиха с повишение от 4,42 долара до 47,56 долара за барел. Фючърсите на американския суров петрол също поскъпнаха с 37 цента до 42,93 долара за барел след ръст от 3,96 долара до 42,56 долара за барел през предния ден.
„Бавното рали, поведено от суровия петрол, тласна нагоре суровините. По-добрият от очакванията БВП на САЩ е основната искра, макар че форсмажорните квоти на износа на ВР от Нигерия също засилиха ръста“, заяви ANZ в петък. „Възстановяването на цените на суровините изглежда крехко заради опасенията около икономическия ръст на Китай, които все още натежават на пазара“.
Икономиката на САЩ се е разраснала по-бързо от прогнозираното през второто тримесечие. Брутният вътрешен продукт се е разширил с 3,7% на годишна база вместо с 2,3%, както беше отчетено през миналия месец, съобщи американското министерство на търговията в четвъртък.
Нигерийският отдел на Shell, Shell Petroleum Development Company (SPDC), в четвъртък обяви форсмажорни квоти на износа на суровия петрол сорт Bonny Light, след като затвори два ключови тръбопровода в страната заради изтичане на петрол и кражби.
Според BMI Research, част от рейтинговата агенция Fitch, “цената на брента ще се възстанови около 50-60 долара за барел през следващите няколко месеца...“.
Намаляващите продажби на автомобили в Китай е едно от основните опасения, че икономиката се забавя много по-бързо от очакваното, натежавайки на цените на петрола.
Венецуела пък води разговори с останалите членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), искайки спешна среща с Русия за изготвянето на план, с който да се спре разгромът на световните цени на петрола, съобщава Wall Street Journal.