fallback

Мобиус: Цената на петрола няма връзка с дългосрочното търсене и предлагане

Във всяка от последните 20 години ценовият диапазон при "черното злато" е плюс/минус 5%, коментира легендарният инвеститор

13:34 | 08.08.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Марк Мобиус отново излезе с интересен коментар. Пред CNBC инвестиционният гуру отхвърли твърденията, че свръхпредлагането на суров петрол стои зад разпродажбите на "черното злато".

"Ако се вгледате в ръста на предлагането и търсенето на петрол през последните 20 години, грубо казано, има всяка година 1% растеж. Но в рамките на всяка година, ценовият диапазон е плюс/минус 5%", отбеляза Мобиус.

"Цената е чисто сантиментална. Тя няма реална връзка с дългосрочното търсене и предлагане", категоричен е той.

Петролът сорт Брент поевтиня с 3,8% в петъчната търговия, като вече се търгува под 50 долара за барел при най-ниската си стойност от около януари насам.

Мобиус, който е председател на Templeton Emerging Markets Group – фирма с активи под управление за над 880 млрд. долара, също изрази песимизъм относно прогнозите за движение на цените.

"Никой не е експерт по цените на петрола, нито дори най-добрите хора в индустрията. Аз съм в управителните съвети на някои от тези петролни компании и техните прогнози са далеч от истината. Те правят планове, въз основа на които петролът ще бъде през следващата година и нататък под 50 долара. Това е нещо, което никой не може да си представи", изтъкна той.

Аргументът на Мобиус е в контраст с този на много трейдъри, които формират съдбата на петрола при текущото свръхпредлагане. Ефектът се задълбочава от факта, че Иран се съгласи да стопира ядрената програма, което му позволява да изнася "черно злато" отново. След като западните санкции се вдигнаха, Техеран ще бъде в състояние да повиши производството си с 500 хил. барела на ден в рамките на една седмица, коментира в началото на седмицата иранският министър на петрола Бижан Зангенех.

Междувременно проучване на Ройтерс от края на юли разкри, че през месеца добивът на суровината от Организацията на страните износителки на петрол е ударил най-високото месечно ниво от започването на събирането на данните през 1997 г.

Въпреки че Марк Мобиус възнамерява да намали експозицията на Templeton в петролни активи, ако цените продължават да потъват, той насърчава инвеститорите да погледнат по-мащабно на сектора преди да осъществяват каквито и да е действия.

"Погледнете общата картина на една диверсифицирана петролна компания: маркетингът и рафинирането действително се справят добре при тези ниски цени, така че трябва да се балансират инвестициите", отбеляза още легендарният инвеститор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:06 | 14.09.22 г.
fallback